Tak powstaje nowy gmach Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koniec prac w 2025 roku [WIDEO]

2 dni temu

Wielu bydgoszczan z zainteresowaniem patrzy na inwestycję toczącą się między ulicami Chodkiewicza i Kamienną. Przy gliniance powstaje nowa perła bydgoskiej kultury – kampus Akademii Muzycznej. W Open Music Talks – podcaście tworzonym przez społeczności uczelni szczegółach wielkiego zadania opowiada mgr inż. Andrzej Wenskowski – koordynator budowy.

Open Music Talks to podcast tworzony przez społeczność Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. – To przestrzeń inspirujących rozmów, wywiadów i reportaży, gdzie spotykają się różne punkty widzenia na temat sztuki i kultury – informują jego twórcy. Ostatni w tym roku odcinek poświęcony jest inwestycji, dzięki której Akademia wejdzie w nowy rozdział – budowie nowej siedziby na terenie pomiędzy ulicami Chodkiewicza i Kamienną.

Prowadzący – Alicja Atlak i Wojciech Urbaniak – rozmawiają z inż. Andrzejem Wenskowskim – koordynatorem budowy nowego kampusu. Absolwent Akademii Techniczno-Rolniczej (dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej) przez lata pracował w Budopolu, a później współpracował z Akademią Muzyczną przy nadzorze jej obiektów zabytkowych. Tą drogą trafił na budowę kampusu. Brał też udział w jego projektowaniu, głównie w kwestiach dotyczących zapotrzebowania w energię. Obiekt jest wyposażony w dwie dwustopniowe pompy ciepła; ma też węzeł cieplny podłączony do sieci KPEC. To właśnie kwestia jak największej oszczędności energii była powodem ostatecznego wyboru projektu autorstwa Plus3 Architekci.

W uczelni muzycznej bardzo ważna jest akustyka – podkreśla Wenskowski i zaznacza, iż na całym etapie budowy prowadzone są badania, tak by była ona wykonana wzorowo. Sale koncertowe i zajęć są stworzone na zasadzie „kanapki” – mają osobne ściany, by nie przenosiły drgań. Rozwiązania zastosowane w nowym budynku mają też zapewnić odpowiedni poziom wilgotności, niezbędny dla odpowiedniego utrzymania instrumentów muzycznych. Wenskowski podkreśla, iż w końcowej fazie inwestycji przy Kamiennej prace będzie prowadzić choćby 800 osób.


PRZECZYTAJ, czym żyła Bydgoszcz. Najważniejsze wydarzenia 2024 roku!


Jakie wyzwania przytrafiły się na budowie kampusu Akademii Muzycznej? – Z rzeczy, które nam niespodziewanie wyskoczyły, to na elewacji szklanej musieliśmy wykonać zabezpieczenia poprzez ośmiomilimetrowe kropki, by ptaki nie rozbijały się o szyby – mówi koordynator. Koszt osłony to 800 tysięcy złotych. Dodajmy, iż w rejonie kampusu niegdyś funkcjonowała cegielnia, z tego powodu podłoże jest gliniaste. Gleby są też zanieczyszczone – wcześniej w rejonie glinianki było wysypisko śmieci, a także prowadziły działalność takie firmy, jak skład opału czy fabryka puszek. Zanieczyszczenia znalazły się też w wodach urokliwego zbiornika, w którego wodach będzie przeglądał się nowy budynek. Remediacja pochłonęła prawie osiem milionów złotych. Wenskowski dodaje, iż w gliniance natrafiono na interesujące znaleziska: cztery motory, Fiata 126p czy Syrena Bosto.

W nowym budynku bydgoskiej Akademii Muzycznej znajdą się: cztery sale koncertowe i sala prób orkiestry, 200 sal dydaktycznych, biblioteka, fonoteka, biura i rektorat (na poziomie +4), domy studenta (na 5 i 6 kondygnacji), wentylatorownia (+7) i część restauracyjna. Na trzyhektarowym terenie między Chodkiewicza a kampusem powstaje park – dostępny dla wszystkich mieszkańców od 6:00 do 22:00, a także zadaszona, plenerowa scena i miniamfiteatr dla 250 osób. Główne wejście do gmachu powstaje od strony ulicy Kamiennej; prowadzić do niego będzie trotuar.

– Ostateczne oddanie obiektu ma nastąpić 24 listopada 2025 roku, chociaż zakładamy, iż już wcześniej uda nam się zagospodarować część pomieszczeń, tak by w drugiej połowie października rok akademicki mógł rozpocząć się w nowej siedzibie

– dodaje koordynator. Odsłuchaj audycję, by dowiedzieć się więcej na temat tego, jak od środka wygląda inwestycja, w czym tkwi sekret wyjątkowości projektu Kampusu, czego finalnie będziemy mogli spodziewać się w nowym budynku oraz na jakim etapie są obecne prace.

Idź do oryginalnego materiału