To będzie prawdziwy Armagedon. Kaczawa w Legnicy zagrożona wylaniem

pulslegnicy.pl 1 tydzień temu

IMGW ostrzega przed powodzią na Dolnym Śląsku. Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Wystąpią powodzie i zalania. Nad Polską będzie zalegała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Znajdziemy się pod wpływem niżu genueńskiego o nazwie Boris. Synoptycy utrzymują, iż w ciągu czterech dni w Legnicy może spaść 360 litrów deszczu na metr kwadratowy. To tak, jakby na każdy metr ziemi wylać dwie średniej wielkości wanny wody!

Jak informuje IMGW w czwartek i piątek wystąpią bardzo silne opady deszczu, powodujące podtopienia i zalania na południu kraju. Najgorsza sytuacja wystąpi w województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim. Suma opadów za te dwie doby może wynieść ok. 120 l/m2. Pogoda dodatkowo będzie jeszcze bardziej nieprzyjemna ze względu na porywisty wiatr do 55 km/h, nad morzem i w górach do ok. 60 km/h, przeważnie z kierunków północnych. W strefie opadów temperatura spadnie i w ciągu dnia maksymalnie wzrośnie do 15°C.

W sobotę strefa silnych opadów deszczu obejmie również centrum i wschód kraju. W dalszym ciągu jednak sytuacja najgorzej zapowiada się na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku – suma opadów choćby do 60 l/m2 za cały dzień.

Niedziela także deszczowa, ale opady powinny być już o wiele słabsze. Padać może przez cały czas prawie w całym kraju. Na południu prognozuje się do ok. 30 mm deszczu, na zachodzie i punktowo na wschodzie do ok. 20 mm. przez cały czas silny i porywisty wiatr z północy i wschodu, osiągający w porywach do 70 km/h w centrum kraju, na południu choćby do 85 km/h.

Prognozowana sytuacja hydrologiczna

Ostrzeżenie hydrologiczne IMGW-PIB 3. stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych.

Należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody. Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą, intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy.
Prognozowane są dwa główne zagrożenia hydrologiczne w ciągu najbliższych dni. Pierwszym z nich będzie gwałtowny przybór wody w korytach rzecznych – prognozuje się szybki wzrost do strefy wody wysokiej, z przekroczeniami stanów umownych. Największe przyrosty stanów wody prognozowane są w piątek, sobotę i niedzielę. Istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się lokalnych wezbrań. Na wielu stacjach hydrologicznych możliwe będzie przekroczenie stanów umownych. Drugim zagrożeniem będą podtopienia na obszarach miejskich. Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejski systemy kanalizacyjne.
Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi od piątku do niedzieli.

Wydane ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim rzek: Kaczawa, Osobłoga, Nysa Kłodzka, górnego Bobru, górnej Kwisy oraz Oławy, Ślęzy i Bystrzycy.

Idź do oryginalnego materiału