Dawna rezydencja rodziny Schaffgotsch – w tym słynnej Joanny Schaffgotsch, nazywanej „Śląskim Kopciuszkiem” – to architektoniczna perełka. Problem w tym, iż przez ostatnie dekady pałac Kopice popadał w coraz większą ruinę. Zmieniał też właścicieli, którzy albo nie mieli woli, albo pieniędzy, by zmienić jego oblicze.
Aż do 2022 roku, kiedy obiekt kupili Mariola i Joachim Wiesiollek. Od tego czasu realizowane są zabiegi o to, by uratować pałac w Kopicach. To przede wszystkim zabezpieczanie kolejnych części budynku przed dalszym niszczeniem. Jak zabezpieczenie dachu rezydencji, na co resort kultury przyznał w tym roku 500 tys. zł dotacji.
Pałac Kopice w renowacji – trwa zabezpieczanie budynku przed degradacją
Ostatnio w dawnej rezydencji Schaffgotschów zabezpieczono stropy łukowe. Te od 1956 roku były wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
„Przez lata narażone na zmienne temperatury, wilgoć i wiatr, stropy te ulegały powolnej degradacji, co stwarzało ryzyko dalszych uszkodzeń. Dzięki obecnym pracom udaje się skutecznie zahamować proces ich niszczenia” – czytamy na facebookowym profilu Pałac Kopice.
W najbliższym czasie można się spodziewać dalszych prac, obejmujących m.in. wzmocnienie konstrukcji budynku oraz ochronę czynnikami atmosferycznymi.
Na tym nie koniec. Niedawno w sieci pojawiły się zdjęcia ukazujące, jak postępują inne prace. Za ich sprawą pałac Kopice porasta coraz mniej roślinności, która przyczyna się do uszkodzeń murów budynku. Na fotografiach widać też konstrukcje nowych stropów. Te powstają pod nadzorem z nadzorem specjalistów oraz konserwatora zabytków. To stropy zarówno drewniane, jak i betonowe.
To oczywiście kropla w morzu potrzeb. Aby doprowadzić pałac w Kopicach do stanu z okresu świetności trzeba jeszcze mnóstwo czasu i pieniędzy. Cel nie jest jednak niemożliwy do osiągnięcia. Co pokazuje przykład pałacu w Żyrowej, także odnowionego za sprawą państwa Wiesiollek.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.