To koniec pewnej epoki. W piątek legendarny „Helmut” wyjedzie na ostatni kurs w Poznaniu

2 godzin temu

Historia tramwajów z Düsseldorfu w Poznaniu rozpoczęła się w 1996 roku. Pierwsze wagony wyjechały z pasażerami 30 stycznia 1997 roku, inaugurując funkcjonowanie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Choć były pojazdami używanymi, gwałtownie zyskały opinię nowoczesnych, niezawodnych i znacznie bardziej zaawansowanych technicznie od wielu eksploatowanych wówczas tramwajów.

Przez kolejne lata MPK Poznań sprowadziło łącznie 56 wagonów z Düsseldorfu oraz 31 tramwajów z Frankfurtu nad Menem. Te drugie, ze względu na charakterystyczne dwa reflektory, pracownicy przedsiębiorstwa nazwali „dwuślipkami”. Dwukierunkowe GT8ZR zyskały natomiast przydomek „Challengerów”, ponieważ najczęściej obsługiwały linie wahadłowe uruchamiane podczas remontów torowisk oraz trasy pozbawione pętli.

Wraz z rozwojem floty i zakupem nowoczesnych Moderusów Gamma starsze pojazdy stopniowo znikały z ulic miasta. Już pod koniec 2019 roku pożegnano jednokierunkowe „Helmuty”. W eksploatacji pozostały jedynie trzy dwukierunkowe wagony GT8ZR, które do tej pory wspierały komunikację podczas prac torowych. Teraz również ich służba dobiega końca.

Ostatnim wagonem, który wyjedzie do pasażerów, będzie tramwaj o numerze bocznym 907. W piątkowy poranek i popołudnie będzie jeszcze obsługiwał linie 9 i 19, a wieczorem stanie się bohaterem specjalnych przejazdów na linii turystycznej 0N.

Trasa poprowadzi od przystanku Biblioteka Uniwersytecka przez centrum miasta i Naramowice aż do przystanku Błażeja. Kursy z Biblioteki Uniwersyteckiej zaplanowano na godziny 20:30 i 22:00, natomiast z Błażeja tramwaj odjedzie o 21:10 i 22:40.

Dla wielu poznaniaków będzie to nie tylko okazja do przejażdżki kultowym wagonem, ale również symboliczne pożegnanie pojazdu, który przez niemal 30 lat stał się nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiej komunikacji i towarzyszył mieszkańcom podczas codziennych podróży oraz licznych remontów torowisk.

Idź do oryginalnego materiału