Inwestycja obejmie 17,2 km trasy i jest częścią większego projektu poszerzenia autostrady A2 na odcinku między Łodzią a Warszawą.
A2 zyska dodatkowe pasy ruchu
Na około 3-kilometrowym odcinku pomiędzy węzłami Pruszków i Konotopa kierowcy będą mieli do dyspozycji po cztery pasy ruchu w każdym kierunku. Na pozostałej części przebudowywanego fragmentu autostrada będzie miała po trzy pasy ruchu.
Rozbudowę zrealizuje spółka Strabag. To pierwsza z czterech umów podpisywanych przez GDDKiA w ramach modernizacji całej trasy między Łodzią a Warszawą. Trzy odcinki wykona Strabag, a jeden firma Budimex.
fot. Ministerstwo Infrastruktury
Koniec z "wąskim gardłem"
Głównym celem inwestycji jest likwidacja jednego z najbardziej zatłoczonych odcinków autostrady A2. Natężenie ruchu miejscami przekracza tam 100 tys. pojazdów na dobę.
Łącznie przebudowa obejmie 92 km trasy. Na 89 km powstaną nowe pasy ruchu, natomiast w rejonie węzła Łódź Północ zaplanowano wymianę nawierzchni oraz modernizację oświetlenia na energooszczędne.
Kierowcy pojadą przez cały czas
Jak podkreśla GDDKiA, będzie to jedna z najbardziej wymagających inwestycji drogowych ostatnich lat. Prace będą prowadzone przy utrzymanym ruchu, dlatego konieczne jest przygotowanie specjalnej organizacji ruchu.
Przez cały okres robót kierowcy jadący zarówno w kierunku Warszawy, jak i Poznania będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu.
Przez pierwsze cztery miesiące wykonawca będzie prowadził głównie prace przygotowawcze poza główną jezdnią autostrady. Powstanie infrastruktura niezbędna do wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu i ograniczenia utrudnień podczas adekwatnej przebudowy.
Kolejne umowy jeszcze w te wakacje
Rozbudowa autostrady A2 ma także usprawnić transport towarów i dojazd do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jak powiedział w piątek PAP dyrektor biura komunikacji w resorcie infrastruktury Rafał Jaśkowski, podpisanie umów na trzy kolejne odcinki: między węzłami Łódź Północ i Łowicz, Łowiczem i granicą województw łódzkiego oraz mazowieckiego, a także między granicą województw i Grodziskiem Mazowieckim, powinno nastąpić do końca wakacji.

1 godzina temu










