W Nowym Jorku doszło do śmiertelnego wypadku, kiedy 61-letni mężczyzna został wciągnięty do maszyny do rezonansu magnetycznego (MRI) przez silne pole magnetyczne. Miał na sobie ciężki, stalowy łańcuch do ćwiczeń, który zacisnął się wokół jego szyi. Jak poinformowała lokalna policja oraz jego żona, mężczyzna zmarł dzień po zdarzeniu.
Do tragedii doszło w środę po południu w ośrodku diagnostycznym Nassau Open MRI. Zgodnie z oświadczeniem policji hrabstwa Nassau, w chwili wchodzenia do pomieszczenia z aparatem MRI, mężczyzna miał na szyi około 9-kilogramowy metalowy łańcuch używany w treningach siłowych. Został błyskawicznie przyciągnięty przez urządzenie, co doprowadziło do poważnych obrażeń.
Wiadomo, iż był to Keith McAllister – nazwisko podała jego żona, Adrienne Jones-McAllister, w rozmowie z lokalną telewizją News 12 Long Island.
„Pomachał mi na pożegnanie, potem jego ciało zwiotczało”
Jak relacjonowała Jones-McAllister, feralnego dnia sama przechodziła badanie kolana. Poprosiła technika, aby poprosił jej męża o pomoc w zejściu ze stołu. Gdy McAllister wszedł do sali, maszyna obróciła go i wciągnęła w swoją stronę. Łańcuch na jego szyi zacisnął się pod wpływem ogromnej siły magnetycznej. Kobieta z płaczem wspominała, jak krzyczała do personelu, by natychmiast wyłączyli urządzenie i wezwali pomoc. – „Osunął się bezwładnie w moich ramionach” – opowiadała.
Próbowała razem z technikiem ściągnąć męża z urządzenia, ale okazało się to niemożliwe. Mówiła, iż Keith zdążył jej pomachać na pożegnanie, po czym jego ciało zwiotczało. Według jej relacji, po uwolnieniu z maszyny, McAllister doznał zawału serca.
Placówka MRI odmówiła komentarza w tej sprawie, a próby kontaktu telefonicznego z ośrodkiem następnego dnia nie przyniosły rezultatu.
To nie pierwszy taki wypadek
Choć tego rodzaju tragedie są rzadkie, to nie są bez precedensu. W 2001 roku w Westchester Medical Center sześcioletni chłopiec zginął, gdy zbiornik z tlenem został wciągnięty do aktywnego aparatu MRI i uderzył go śmiertelnie. W 2010 roku ujawniono, iż jego rodzina otrzymała odszkodowanie w wysokości 2,9 miliona dolarów.
MRI – technologia o ogromnej sile
Rezonans magnetyczny działa w oparciu o bardzo silne pole magnetyczne, które – jak podaje Narodowy Instytut Biomedycznego Obrazowania i Bioinżynierii – może przyciągać przedmioty zawierające żelazo lub stal z taką siłą, iż potrafi przemieścić np. wózek inwalidzki przez całe pomieszczenie. To dlatego rygorystycznie zabrania się wchodzenia do pomieszczenia z jakimikolwiek metalowymi przedmiotami.