

Forum odbywa się ramach Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Kierowane jest ono do koordynatorów dostępności urzędów gmin z regionu oraz osób zawodowo związanych z zapewnieniem dostępności m.in. architektonicznym i informacyjno -komunikacyjnym.
– Od lat wdrażamy wiele rozwiązań na rzecz dostępności nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także dla seniorów czy mam z małymi dziećmi – mówi Mateusz Szpryngiel, naczelnik Biura ds. dostępności Urzędu Miasta Opola, organizator wydarzenia. – o ile mówimy o dostępności, to każdy myśli, iż dotyczy to tylko osób z niepełnosprawnościami, a to jest największy błąd. Tutaj mówimy o wszystkich osobach, które napotykają bariery w swoim otoczeniu, a dostępność realizujemy wielowymiarowo – na poziomie architektonicznym i edukacyjnym.
– W zasadzie w temacie dostępności to jest tak, iż jest to praca organiczna – mówi Marcin Fejerski, specjalista ds. promocji w Inkubatorze Wielkich Jutra. – Cały czas musimy działać na rzecz budowania świadomości w zakresie dostępności, a także promować rozwiązania, które są przykładami dobrych praktyk, aby one nie były jakimiś precedensami, aby nie były jednorazowymi pomysłami, które na chwilę są wdrażane, ale żeby były upowszechnione i to w skali całego kraju, a choćby Europy.
– Opole jest miastem z osiemsetletnią historią i wiele miejsc należy dostosować do warunków panujących tu i teraz – dodaje Małgorzata Stelnicka, zastępca prezydenta miasta Opola. – Staramy się więc zmieniać. Nową infrastrukturę, którą budujemy dostosowywać do standardów dostępności. Staramy się też zmieniać tą starszą. Staramay się poprawiać infrastrukturę do bieżących potrzeb i uwrażliwiać na potrzeby innych ludzi. Ważnej jest też to, aby dostrzegać potrzeby różnych ludzi, nie tylko tych którzy funkcjonują gwałtownie i dynamicznie, ale też tych ze szczególnymi potrzebami. Chcielibyśmy, aby wszyscy mieszkańcy mogli korzystać ze wszystkich usług, jakie oferujemy. Wiemy, iż to są wyzwania na lata i nie da się tego zmienić w ciągu jednego dnia, ale intensywnie nad tym pracujemy. Ważna jest też dostępność komunikacyjna. Chodzi o to, aby wszyscy mieszkańcy np. niedowidzący, niedosłyszący, czy ci, którzy mają problem z poruszaniem się mieli świadomość, iż nasze instytucje kultury są dostosowane do ich potrzeb. Oczywiście przez cały czas jest wiele do zrobienia, dlatego chcemy słuchać innych osób.
Forum potrwa do godziny 15:00. Wydarzenie transmitowane jest na platformie YouTube.com.
Mateusz Szpryngiel, Marcin Fejerski, Małgorzata Stelnicka:
Szersza relacja:








autor: KZL
z bazy: forum dostepnosci 1-8