Turyści z różnych stron Polski biorą udział w Święcie Młodego Wina w Sandomierzu

1 miesiąc temu
Zdjęcie: turyści


Turyści z różnych stron Polski biorą udział w Święcie Młodego Wina, które odbywa się w Sandomierzu.

Po oficjalnym otwarciu, które odbyło się w Muzeum Zamkowym, z dziedzińca ulicami miasta do zabytkowego Ratusza przeszedł barwny korowód. Tam symboliczne klucze do miasta przekazał winiarzom burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź, który powiedział, iż winiarstwo to bardzo istotny element turystyki i gospodarki miasta i powiatu. Lokalne wina zdobywają też coraz więcej nagród, co świadczy o rozwoju branży.

Dorota i Bogdan z Warszawy przyjechali na Święto Młodego Wina już po raz kolejny. Powiedzieli nam, iż to wydarzenie jest okazją, aby w jednym miejscu spróbować wielu smaków i aromatów z kilkunastu winnic. Można to też połączyć ze spacerem po Sandomierzu i jego zabytkach oraz rozmowami z ludźmi w wyjątkowej atmosferze towarzyszącej temu świętu.

Ojciec Marcin Lisak, były przeor klasztoru ojców dominikanów w Sandomierzu przypomniał, iż niedługo minie 800 lat, jak dominikanie osiedlili się w Sandomierzu i zaczęli uprawiać winorośl.

Starosta sandomierski Marcin Piwnik zwrócił uwagę, iż liczba winnic na terenie powiatu wzrasta i w tej chwili jest ich ponad 20. Dla wielu osób jest to pomysł na życie. Zauważył, iż wina stały się jedną z sandomierskich pamiątek kupowanych przez turystów.

Maciej Nowicki, znawca polskich win stwierdził, iż wyróżnikiem sandomierskiego winiarstwa jest to, iż winnice są skupione wokół Sandomierza i w czasie weekendu można odwiedzić wszystkie.

Barbara Płochocka prowadząca wraz z mężem Marcinem i dziećmi największą winnicę w powiecie sandomierskim powiedziała, iż ten rok był trudny z powodu wiosennych przymrozków, a potem suszy. Plony są mniejsze, ale bardzo dobrej jakości.

– Jakościowo to jeden z najlepszych roczników, czyli zebraliśmy kilka przy bardzo dużej dojrzałości i koncentracji, co przekłada się na jakość wina – zaznaczyła.

W programie Święta Młodego Wina jest koncert Lubelskiej Federacji Bardów (godz. 16.00) oraz pokaz Teatru Ognia (godz. 19.30) na starówce. W rynku starego stanęła plenerowa winiarnia, w której są dostępne starsze roczniki. Młode wino degustowane jest w kilkunastu restauracjach, gdzie wystawiają się winiarze. Na degustacje obowiązują wykupione wcześniej pakiety.

Święto Młodego Wina odbywa się po raz 12. W niedzielę (17 listopada) zaplanowano dzień otwartych winnic.



Idź do oryginalnego materiału