Udane starty polskich kajakarzy i kajakarek podczas MMŚ w Krakowie [zdjęcia]

1 rok temu

Reprezentanci Polski w kategorii U-23 awansowali w komplecie do półfinałów konkurencji K-1 i C-1 podczas drugiego dnia młodzieżowych mistrzostw świata w slalomie kajakowym i kayak crossie, które są rozgrywane w Krakowie. Drugi wynik w stawce kanadyjkarzy zanotował Szymon Nowobilski.

Wtorkowe, obiecujące przejazdy naszych drużyn wlały dużo nadziei w serca polskich kibiców. Podczas środowych eliminacji w kategorii U-23 doczekaliśmy się awansu wszystkich biało-czerwonych wspieranych przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. W przedpołudniowej sesji kajakarzy najlepiej spisał się Tadeusz Kuchno, a bezbłędny występ dał mu dziewiątą lokatę. Jego koledzy z drużyny potrzebowali drugiego biegu do „czystych” technicznie przejazdów i utrzymania się w stawce. Drugi wynik uzyskał Michał Ciągło, a z ósmego miejsca awansował Jacek Brański.

– Do pierwszej pozycji zabrakło mi 3.72 sekundy, więc jak najbardziej można jeszcze coś „urwać” z czasu. W półfinale trzeba zachować spokojną głowę. Jesteśmy w domu, na Kolnej trenujemy na co dzień, więc trzeba płynąć swoje. Znajomość obiektu to na pewno atut wszystkich startujących Polaków. Niezależnie, jak zostaną ustawione bramki, to na 99 % płynęliśmy w takim układzie i nie będzie z nim problemów – przyznaje Kuchno.

Do czołowej dwudziestki, pewnej udziału w półfinale K-1 kobiet, załapały się po pierwszym przejeździe Dominika Danek i Aleksandra Stach, które zajęły odpowiednio osiemnaste i dwudzieste miejsce. Drugą szansę na dalszą rywalizację wykorzystała natomiast Dominika Brzeska. Partnerem Polskiego Związku Kajakowego jest Lotto.

– Bardzo stresowaliśmy się w namiocie, czekając na pozostałe zawodniczki. Wiedziałam, iż w popełniłam dwa błędy, ale udało się awansować. W piątek chcę pokazać jak najlepszy przejazd, a jeżeli zdołam to zrobić, to będzie i dobre miejsce. Mam nadzieję, iż wystarczy to na finał – uważa Danek. – Udział w MMŚ traktuję jako duże wyróżnienie. To najważniejsza impreza w roku. Jako reprezentacja wspieramy się na każdym kroku. Gdy słyszy się doping, od razu płynie się szybciej i mocniej.

W popołudniowej eliminacjach kanadyjkarzy Polacy również nie zawiedli oczekiwań. Znakomity przejazd zanotował Szymon Nowobilski. Srebrny medalista MMŚ 2022 z Ivrei w drużynie ustąpił jedynie Włochowi Martino Bazonowi. Pewny awans do półfinału uzyskał też dwunasty w stawce Filip Leśniak. Przepustkę do sobotnich zmagań z drugiego przejazdu zgarnął Maciej Bartos.

Dziewiętnaste miejsce wśród kanadyjkarek zajęła zaś Stach. Olimpijka z Tokio, a w przeszłości także złota i srebrna mistrzyni świata w C-2 Mix z 2018 i 2019 roku, przed startem w koronnej konkurencji nie zakładała tak wyrównanej stawki.

– Ten przejazd był dość spokojny, ale gdy dojechałam do mety, to byłam zaskoczona, iż tak ciasno były ustawione czasy innych zawodniczek. Nie spodziewałam się tego, ale wystarczyło do półfinału – mówi Stach, która była zaskoczona awansem w K-1 po pierwszym przejeździe. – Na szczęście, półfinał kanadyjek jest w sobotę, więc po piątkowym starcie w K-1 będzie wystarczająco dużo czasu w odpoczynek. Jaki mam cel? Jak najlepiej płynąć. Gdy jego się trzymam, to najlepiej czuję się na trasie. Wiem wtedy, iż jest to zależne ode mnie – dodaje zawodniczka KKK Kraków. Z kolei Katarzyna Liber, druga z Polek startujących w C-1, była piąta w drugiej kwalifikacji i również wystartuje w półfinale.

Na czwartek zaplanowano eliminacje juniorów w konkurencjach K-1 i C-1. MMŚ Kraków 2023 w slalomie kajakowym i kayak crossie zakończą się w niedzielę, 20 sierpnia. Organizatorami mistrzostw są ICF, Polski Związek Kajakowy i Krakowski Klub Kajakowy. Patronat honorowy nad zawodami objęli minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Partnerem głównym MMŚ jest Gmina Miejska Kraków, a partnerami – Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Województwo Małopolskie oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sponsorami imprezy są PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Lotto i City.

Idź do oryginalnego materiału