Urban Lab w Bydgoszczy. Tu młodzi będą zmieniać miasto!

3 godzin temu

W Młynach Rothera powstał Urban Lab – Miasto dla Młodych. Starania o uruchomienie przestrzeni do dialogu, współpracy, innowacjach i debaty o przyszłości Bydgoszczy podjął Bydgoski Ruch Miejski. Jej odbiorcami mają być młodzi bydgoszczanie w wieku od 13 do 35 lat; to na nich spoczywa nadzieja na zmianę.

Bydgoszcz znalazła się wśród dziewięciu wyróżnionych w Polsce miast, w których realizowany będzie projekt Urban Lab. Głównym celem inicjatywy jest włączanie młodych mieszkanek i mieszkańców do współtworzenia miasta. Organizatorem projektu jest Miasto Bydgoszcz, a partnerem i siedzibą Urban Labu są Młyny Rothera. Inicjatywa otrzymała unijne dofinansowanie w kwocie czterech milionów złotych na funkcjonowanie przez najbliższe cztery lata.

Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej UMB podkreśla, iż Urban Lab będzie miejscem współpracy dla dobra miasta oraz dla jakości życia. – Tworzymy go po to, żeby młodzi ludzie chcieli tworzyć to miasto niejako dla siebie, a następnie w nim zostali i założyli rodziny, pracowali i mieszkali – mówiła podczas środowej (15 stycznia) konferencji prasowej. Młyny Rothera były naturalną lokalizacją na stworzenie Urban Labu; żadna inna przestrzeń publiczna w Bydgoszczy nie przyciąga tak wielu młodych ludzi.

  • Tak powstaje nowy gmach Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koniec prac w 2025 roku [WIDEO]

– Młyny Rothera są idealnym miejscem dla Urban Lab. My jako Młyny jesteśmy nie tylko miejscem, ale partnerem merytorycznym, bo na rzecz młodzieży działamy o samego początku. Razem można więcej. Będziemy wzajemnie się wspierać, wzmacniać i robić jeszcze więcej dla młodych ludzi – mówił Sławomir Czarnecki, Dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

– Miasto zaczyna super projekt dla młodzieży. Urban Lab ma przede wszystkim kształtować młodych ludźmi i współdziałać na rzecz miasta, na to co się dzieje w mieście. Wierzę, iż ten projekt pomoże im angażować się w życie obywatelskie w naszym mieście i pomoże im być współodpowiedzialnym za decyzje, które są tutaj podejmowane– mówił Igor Migdalski, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy.

Bydgoski Urban Lab. Geneza

Pomysł utworzenia bydgoskiego Urban Labu pojawił się już w październiku 2020 roku z inicjatywy stowarzyszenia Bydgoski Ruch Miejski. Idea ulokowania go w Młynach to pokłosie rozmów, które wówczas odbyły się pomiędzy przedstawicielami organizacji a placówką na Wyspie Młyńskiej. – Wcześniej w Polsce były realizowane tylko dwa pilotażowe projekty Urban Labów – w Gdyni i Rzeszowie – podkreśla przewodniczący BRM Paweł Górny.

W styczniu 2021 roku Bydgoski Ruch Miejski nawiązał kontakt z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów – odpowiedzialnym za tworzenie Urban Labów. Pozwoliło to na konsultowanie różnych koncepcji wdrożenia pomysłu. – Od samego początku idee krążyły wokół potrzeby partycypacji społecznej, integracji bydgoskiego środowiska pozarządowego, miejsca kreatywności (Meet Upy, Hackathony, otwarte dane miejskie, prototypowanie przestrzeni miejskich), kreowania przyjaznych miejsc w mieście (przestrzenie publiczne, zieleń, estetyka miasta, wzornictwo miejskie) – dodaje Górny.

NAJPIĘKNIEJSZA KAWIARNIA W EUROPIE JEST PRZY MŁYNACH ROTHERA. ZOBACZ

@metropoliabydgoska.pl Najpiękniejsza kawiarnia w Europie znajduje się w Bydgoszczy! ???????????? #bydgoszcz #metropoliabydgoska #bydgoszczanie #metropoliabydgoskapl #bydgoszczcity #kawiarnia #kawiarniabydgoszcz #kawiarniawoda #najpiekniejszakawiarniaweuropie ♬ Kiss Me – Sixpence None The Richer

W pierwszych miesiącach 2024 roku IRMiR poinformował o możliwości rozszerzenia koncepcji Urban Labów na inne miasta, a w maju Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs „Urban Lab – Miasto dla Młodych” (definiując młodych mieszkańców jako mających od 13 do 35 lat). – Zgodnie z ideą Urban Labu, w jego skład powinny wchodzić cztery grupy mieszkańców: władze samorządowe, przemysł nowoczesny/kreatywny, uczelnie i mieszkańcy/organizacje pozarządowe – i tak, dotychczas zaangażowane strony (Młyny Rothera i Bydgoski Ruch Miejski) zaproponowali współpracę przedstawicielom Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu z ramienia miasta oraz Wydziałowi Nauk i Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – wymienia przewodniczący BRM.

Finalnie liderem projektu zostało Miasto Bydgoszcz, a wybraną siedzibą – Młyny Rothera. – W sierpniu Prezydent Miasta Bydgoszczy powołał zespół ds. konkursu Urban Labu, reprezentujący zróżnicowanych partnerów z wielu środowisk, który pracował nad wypracowaniem koncepcji adaptacji idei Urban Labu w Bydgoszczy – zakończonej teraz sukcesem w postaci przyznania dofinansowania – zauważa Górny.

Po co nam Urban Lab?

Na to podstawowe pytanie starali się odpowiedzieć cytowani powyżej uczestnicy środowego spotkania z mediami. Z ich słów wynika, iż ma on pomóc młodzieży włączyć się w sprawy miasta i zmieniać Bydgoszcz. To samo pytanie postawiliśmy Pawłowi Górnemu. – Urban Lab ma być miejscem spotkań władz miejskich z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi w temacie najważniejszych spraw w przestrzeni miasta i wypracowania najbardziej pożądanych wspólnych rozwiązań – podkreśla przewodniczący Bydgoskiego Ruchu Miejskiego. Dodaje również, iż bez bez zaangażowania mieszkańców i organizacji pozarządowych – np. poprzez panele obywatelskie – ten projekt nie będzie skuteczny.



Co znajduje się w bydgoskim „laboratorium miejskim”? Urząd miasta wymienia działania i narzędzia, którymi dysponuje nowa przestrzeń: przede wszystkim jest to nowa forma partycypacji publicznej: Urban Cafe. – To miejsce spotkań przy kawie, pracy (coworking), sieciowania oraz inspirujących wydarzeń dla wszystkich. Jednym z elementów Urban Cafe jest fizyczna przestrzeń otwarta dla wszystkich, dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami, w której można porozmawiać o mieście, jego potencjałach i problemach, podzielić się pomysłami oraz zaproponować rozwiązania – podkreśla magistrat.

– Już niebawem będą tu organizowane m.in. seminaria, wykłady, debaty, szkolenia, konferencje, warsztaty czy pokazy filmów

– uzupełniają Młyny Rothera. Urban Cafe to także przestrzeń kreatywna, wpływająca na aktywizację społeczności lokalnej. – Będziemy organizować w niej inspirujące wydarzenia, takie jak seminaria, wykłady, debaty, szkolenia, konferencje, warsztaty, pokazy filmów. Może to być także miejsce spotkań mniej oficjalnych, np. członków organizacji społecznych/pozarządowych czy innych grup interesariuszy miejskich – dodają urzędnicy.

W Urban Labie będzie dokonywana diagnoza potrzeb i potencjału młodych dla Bydgoszczy. Przewidziano też funkcjonowanie Inkubatora Praktyka Partycypacji, kierującego szeregiem debat i konsultacji, mających na celu opracowanie polityki młodzieżowej miasta. Laboratorium będzie dysponować blisko 300 tysiącami złotych, w ramach których młodzi będą mogli pozyskać fundusze na swoje pomysły działań w mieście. Pozostałymi narzędziami będą: Pracownia Animacji Kultury (będzie realizować projekty z młodymi, w odpowiedzi na ich potrzeby w lokalnym kontekście), Akademia Komunikacji, Akademia Smart City i system otwartych danych miejskich.

Urban Lab Bydgoszcz. Kontakt, godziny otwarcia

Urban Lab w Młynach Rothera zlokalizowany jest na drugim piętrze Spichrza Zbożowego (prawe skrzydło Młynów patrząc od Wyspy Młyńskiej). Godziny otwarcia – pilotażowo na pierwsze trzy miesiące – wyglądają następująco:

Poniedziałek: 10:00 – 16:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 10:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 14:00

Kontakt:
tel. 52 585 92 73; 52 585 95 30
mail: [email protected]

Idź do oryginalnego materiału