Gmina Mosina wraz z początkiem 2023 roku realizuje zadanie bieżącego monitorowania stanu dróg i infrastruktury poprzez tzw. „Patrol Gminny”. Sprawdzamy czym jest ten nowy twór i ile kosztuje jego działanie.
Choć patrol ukierunkowany jest na poprawę bezpieczeństwa, stanowi kolejny wydatek na administrację. Czy Patrol Gminny to faktyczna recepta na dziurawe drogi i skrzywione znaki, czy raczej kolejny biurokratyczny eksperyment za publiczne pieniądze?
Działania Patrolu Gminnego
Działalność Gminnego Patrolu nadzorowana jest przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych (PUK) Sp. z o.o. w Mosinie. Podstawowym zadaniem Patrolu Gminnego jest prowadzenie objazdów dróg oraz bieżąca kontrola stanu dróg gminnych, powiatowych oraz wewnętrznych na terenie miasta i gminy Mosina. Jak dowiadujemy się w magistracie, pracownicy jednostki monitorują oznakowanie pionowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zauważone uszkodzenia infrastruktury są raportowane do Urzędu Miejskiego, a w razie możliwości wykonywane są drobne naprawy, takie jak prostowanie znaków czy wymiana słupków drogowych. Realizującą te zadania jest spółka komunalna PUK Mosina Sp. z o.o., która w ramach ryczałtowej opłaty dokonuje objazdów dróg, podejmując ewentualne działania naprawcze.
– Jednostka realizująca taką kontrolę przekazuje mailowo do Urzędu Miejskiego w Mosinie raport zawierający zauważone uszkodzenia infrastruktury drogowej oraz ewentualne, podjęte działania naprawcze lub zabezpieczające – tłumaczy mosiński magistrat.
Koszty funkcjonowania czyli ile kosztuje „optymalizacja kosztów”?
Roczny koszt utrzymania Patrolu Gminnego wynosi około 180 tys. zł brutto, a środki te pochodzą z budżetu przeznaczonego na bieżące utrzymanie dróg. Ponadto w 2025 roku planowany jest przez magistrat zakup nowego pojazdu za ok. 100 tys. zł. – Zakup samochodu na potrzeby „Patrolu drogowego” podyktowany jest przejęciem tego zadania w struktury urzędu – tłumaczy magistrat. Decyzję o zakupie pojazdu urzędnicy uzasadniają koniecznością optymalizacji działań i zwiększenia szybkości reakcji na zgłaszane usterki. Czy taki zakup rzeczywiście przyniesie gminie wymierne korzyści?
Choć celem działalności patrolu jest poprawa bezpieczeństwa i stanu infrastruktury drogowej, wciąż brakuje jednoznacznych wskaźników mierzących jego efektywność. Mieszkańcy często zgłaszają problemy związane z bezpieczeństwem na drogach czy jakością nawierzchni, w czym teraz, przynajmniej częściowo wyręcza ich patrol gminny.Urząd Miejski wskazuje, iż Patrol Gminny umożliwia szybsze wykrywanie usterek i ich naprawę, jednak nie podano konkretnej liczby zgłoszeń rozpatrzonych ani interwencji podjętych w czasie jego funkcjonowania.
Drogi i Patrol Gminny pod lupą NIK
Kontrola Najwyższej Izby Kontroli ujawniła liczne zaniedbania w zarządzaniu siecią drogową gminy Mosina. W najnowszym raporcie NIK, gmina wyróżnia się licznymi uchybieniami, które wymagają natychmiastowych działań naprawczych. W 30 stronicowym dokumencie kontrolerzy ujawnili wiele uchybień w zarządzaniu drogami na terenie naszej gminy (więcej listopadowym artykule: Drogi w gminie Mosina pod lupą NIK).
Ciąg dalszy w papierowym wydaniu Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.
Przewrócony znak drogowy w Mosinie (archiwum, 2022 r.)
Post W Mosinie działa Patrol Gminny. Co o nim wiemy i ile kosztuje? pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.