To trzecia edycja wydarzenia, podczas którego prezentowane są sprzęty rehabilitacyjne, a także rozwiązania i technologie cyfrowe oraz informacyjno-komunikacyjne. Wszystko, co pomaga niwelować bariery w codziennych aktywnościach osób z niepełnosprawnościami.
– Dostępność jest prawem człowieka. Chodzi o to, aby osoba z niepełnosprawnością mogła mieć dostęp do tego, do czego mają dostęp osoby bez niepełnosprawności. Chodzi o dostęp w postaci różnych ułatwień – mówimy o racjonalnych usprawnieniach, o uniwersalnym projektowaniu, różnych urządzeniach i narzędziach, które mają to ułatwić – wyjaśnia Małgorzata Radziszewska z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.
– Pracuję zawodowo z osobami z przeróżnymi niepełnosprawnościami, dlatego bardzo chętnie dowiem się o nowościach, o tym, czego jeszcze nie mamy, czego nie wiemy, co możemy wykorzystywać w pracy i co możemy zaproponować naszym podopiecznym. To, co nas bardzo zainteresowało, to komunikacja alternatywna, przeróżne formy wspomagania słuchu, a także środki transportu – opowiada Anna Byczkowska, pracownik Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie.
– Zajmujemy się technologią w rehabilitacji. Wspieramy zarówno osoby słabowidzące, jak i niewidome, a także osoby, które potrzebują wsparcia w obszarze samodzielności, obsłudze komputera i komunikacji alternatywnej oferując szereg urządzeń, które w tych zadaniach pomagają. Są to na przykład dostosowane klawiatury komputerowe, myszki, różnego rodzaju przyciski dopasowane do potrzeb osób, które mają trudności motoryczne, a także inne elementy łączące komunikację, edukacje i rehabilitację. w tej chwili wiele ciekawych urządzeń na rynku powstaje i rzeczywiście są one w stanie zabezpieczyć wiele potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówi Justyna Tyrakowska, wystawca z Poznania.
III Ogólnopolskie Targi Dostępności realizowane są w ramach wydarzenia pod nazwą Przystanek Dostępność. Targom towarzyszą konferencje i panele dyskusyjne poświęcone rynkowi pracy, wsparciu finansowemu, barierom architektonicznym w przestrzeni miejskiej, technologiom czy ograniczeniom w dostępności do kultury i rozrywki. Przedsięwzięcie organizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakończy się 27 października.
Małgorzata Radziszewska, Anna Byczkowska, Justyna Tyrakowska:
autor: Anna Kurc