Przedstawiciele opolskich służb współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Systemem Powiadamiania Ratunkowego szkolą się w Opolu.
Chodzi o wzajemne poznawanie zasad funkcjonowania poszczególnych jednostek i usprawnianie zasad współpracy podczas akcji ratowniczych. Spotkanie jest też okazją do podsumowania działań podjętych w trakcie wrześniowej powodzi. Organizatorem konferencji jest Opolski Urząd Wojewódzki.
– Takie konferencje pozwalają nawzajem się wysłuchać, ale też ustalić wspólny plan działania wszystkich służb, które współpracują w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jest to niezmiernie ważne, co pokazała nam chociażby ostatnia powódź. Gdyby nie dobra kooperacja tych wszystkich służb, nie udałoby nam się w taki sposób przeprowadzić akcji ratowniczej i kolejnych działań – mów Monika Jurek, Wojewoda Opolska.
– Konferencja służy temu, żeby podsumować działania powodziowe, ale też żeby mówić o naszej współpracy i doskonalić tę współpracę w zakresie organizacji działań ratowniczych. Tegoroczna powódź pokazała nam, iż ta kooperacja ma diametralny wpływ na to, jak wykonujemy działania ratownicze i jak skuteczne one są – starszy brygadier Piotr Dudek, zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.
– Podczas spotkania opowiem o tym, jaka jest rola WOPR-u w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Mamy sprzęt, mamy umiejętności, a przede wszystkim mamy wiedzę i ludzi gotowych do pomagania – Justyna Merz, ratownik WOPR, instruktor ratownictwa wodnego.
– Tego typu konferencje umożliwiają zidentyfikowanie obszarów, które wymagają dopracowania, bądź też dookreślenia procedur współpracy, czy też komunikacji – uważa Marcin Podgórki, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu.
Drugi cykl paneli dyskusyjnych oraz zakończenie konferencji zaplanowano jutro (26.11) w godzinach popołudniowych.
Monika Jurek, Piotr Dudek, Justyna Merz, Marcin Podgórski:
Dłuższa relacja: Piotr Dudek, Monika Jurek, Justyna Merz, Marcin Podgórski:
Galeria zdjęć:
Autor: Anna Kurc