W tym dniu nosimy się na fioletowo. 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka

2 godzin temu

W 2023 roku w Polsce przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży przyszło na świat niemal 20 tysięcy dzieci. Mimo postępów w medycynie, wcześniaki oraz ich rodziny wciąż stają przed wieloma trudnościami. Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada, a w Polsce upamiętnia się go od 2011 roku.

Symbolem tego dnia stały się fioletowe skarpetki i ośmiorniczki

Każdy wcześniak otrzymuje specjalną ośmiorniczkę, która pomaga odwrócić uwagę od kabli i rurek, a jednocześnie zwiększa komfort przebywania w inkubatorze. Skręcone macki maskotki przypominają pępowinę, którą dzieci naturalnie bawią się jeszcze w łonie matki.

Dotyk ośmiorniczki daje maluchom poczucie bezpieczeństwa, tak istotne po trudnym doświadczeniu przedwczesnego porodu i związanych z nim niedogodnościach, takich jak wkłucia, intensywne światło czy obce dźwięki.

Przed umieszczeniem maskotki w inkubatorze mama trzyma ją przy piersi, przekazując swój zapach i florę bakteryjną. Dzięki temu dziecko ma w inkubatorze namiastkę obecności mamy. Z kolei rodzice wcześniaków czują wsparcie i świadomość, iż nie są sami, co dodaje im siły w tej trudnej sytuacji.

Światowy Dzień Wcześniaka. Co 10 poród to poród przedwczesny

W ubiegłym roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przyszło na świat 335 wcześniaków, co stanowiło około 13,95 proc. wszystkich porodów. Do września tego roku liczba takich narodzin wyniosła 246, co stanowi około 12,71 proc.

W opolskim Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii nad zdrowiem i rozwojem wcześniaków czuwa zespół specjalistów. Lekarze neonatolodzy, fizjoterapeuci, neurologopedzi, psycholodzy, położne i pielęgniarki towarzyszą dzieciom i ich rodzicom na każdym etapie hospitalizacji.

– Nowoczesna medycyna i zaawansowany sprzęt medyczny, którym dysponujemy, umożliwiają skuteczne leczenie oraz profesjonalną opiekę nad najmniejszymi pacjentami – podkreśla lek. Anna Chirowska-Adamczyk, neonatolog i pediatra, kierująca Oddziałem Klinicznym Neonatologii.

Bal w Studenckim Centrum Kultury w Opolu

Ostatni Bal Wcześniaka odbył się w 2019 roku. Następnie pandemia i różne ograniczenia wymusiły odłożenie wydarzenia. Po 5 latach personel medyczny opolskiej „porodówki” świętował razem z rodzicami i dziećmi ten wyjątkowy dzień.

– Dziś bawimy się z naszą dwójką dwulatków, wcześniaków. Jest z nami także starsza córka. W domu z kolei również czekają bliźniaki, też przedwcześnie urodzone, ale w 2010 roku – mówi z uśmiechem pani Sabina, mama gromadki potomstwa.

– Nasza córeczka urodziła się w 30 tygodniu ciąży. To dwa miesiące za wcześnie, ale dzięki wspaniałemu personelowi ze szpitala w Opolu, możemy dziś bawić się, tańczyć i cieszyć tym dniem. To bardzo ważne dla nas, rodziców. Trudne chwile i zmartwienia, które przeżywaliśmy 3 lata temu są dziś tylko wspomnieniem. Nasza córeczka jest zdrowa i zawsze uśmiechnięta – mówi Kamila.

Według statystyk aż 60 proc. bliźniąt rodzi się przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. W przypadku trojaczków poród najczęściej następuje przed 34. tygodniem, natomiast czworaczki zwykle przychodzą na świat przed 30. tygodniem ciąży. Porody mnogie często realizowane są dzięki cesarskiego cięcia, co wynika ze specyfiki takich ciąż i konieczności zapewnienia bezpieczeństwa zarówno matce, jak i dzieciom.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału