Warsztaty z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie – relacja

muzeumziemisokolskiej.pl 4 miesięcy temu

Jak (i w ogóle po co) stworzyć tutoriale o powstawaniu przedmiotów, które wychodzą z użycia? Co to jest dziedzictwo niematerialne? Jak nowoczesna technologia wspomaga etnografię…To wszystko wiedzą siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce, którzy w czwartek 23 maja uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w Muzeum Ziemi Sokólskiej przez pracowników Kuratorium Etnograficznego Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Młodzież obejrzała film dokumentalny z zasobów PME pt. „Wyrób kołowrotków” zrealizowany w Kundziczach i Kruszynianach przez Piotra Szackiego i Krzysztofa Chojnackiego w 1977 r. utrwalony na taśmie filmowej 16 mm.

Prowadzący – Amudena Rutkowska, etnolożka oraz Mariusz Raniszewski, kulturoznawca – opowiedzieli o procesie digitalizacji i udźwiękowienia zaprezentowanego filmu i innych archiwalnych materiałów.

Spotkanie odbyło się ph. Dziedzictwo regionu: „Wyrób kołowrotków” i realizowane było w ramach projektu „Postcriptum dźwiękowe. Nowe oblicze archiwalnych filmów” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Kultura cyfrowa oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt “Postcriptum dźwiękowe…” polega na przeprowadzeniu digitalizacji archiwalnych filmów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, napisaniu komentarza i wgraniu go do filmów, które zostaną także udźwiękowione w warstwie efektowej. Wybrane do projektu filmy nie posiadają dźwięku co uniemożliwia współczesnym widzom ich pełen odbiór i rozumienie obrazów o dawnych rzemiosłach, które zostały na nich zarejestrowane. Celem projektu jest uzyskanie jak najlepszej jakości filmów – w jego ramach zostanie skopiowane do wersji cyfrowej 18 filmów zarejestrowanych na taśmie światłoczułej 16mm. Po zakończeniu tego procesu otrzymamy zapis cyfrowy w jakości 2K. Filmy są również opracowane poprzez dodanie dźwięku efektowego, część będzie opatrzona komentarzem lektorskim lub ścieżkę dźwiękową zmontowaną z dawnych wywiadów terenowych zarejestrowanych na taśmie magnetofonowej. Jest to pełne udźwiękowienie, uwzględniające odgłosy tła, wykorzystywanych instrumentów i narzędzi.

Udźwiękowione filmy mogą być wykorzystywane do celów naukowych, edukacyjnych, dla etnografów i antropologów wizualnych oraz dla szerokiego grona odbiorców jako elementy merytoryczne towarzyszące wystawom i wydarzeniom, promując muzeum oraz dziedziny nauki, które reprezentuje – etnografię, etnologię i antropologię kulturową. Jednym z elementów działania są także warsztaty przeprowadzane w różnych miejscowościach powiązanych z archiwalnymi filmami. Cieszymy się z zaproszenia do współpracy przy tym ważnym projekcie.

Więcej o projekcie znajdziecie na stronie realizatora – https://ethnomuseum.pl

Materiały filmowe już zdigitalizowane w ramach projektu pojawiają się na stronie PME: https://www.youtube.com/playlist?list=PL1IC0JtR-zqtiRu5lO-QxgkrHpiACm_KZ

Relacja fotograficzna z wydarzenia – W. Panow:

Idź do oryginalnego materiału