Ważne zmiany w zakwaterowaniu uchodźców z Ukrainy

2 dni temu

Z dniem 30 czerwca 2024 r. zakończy się wsparcie obywateli Ukrainy polegające na zapewnieniu świadczenia pieniężnego gospodarzom, którzy na własny koszt udzielali zakwaterowania i wyżywienia w lokalach prywatnych.

Ośrodki, w których zakwaterowanych było mniej niż 10 osób, nie będą już otrzymywały dofinansowania. jeżeli osoby, które tam mieszkały przez cały czas będą potrzebować wsparcia, mogą zgłaszać się do czynnego całodobowo Punktu Recepcyjnego, zlokalizowanego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach przy al. IX Wieków Kielc 3, tel.: 41 342-11-81 lub 41 342-12-14.

W obiektach zbiorowego zakwaterowania do ostatniego czwartku (27.06) mieszkało 282 uchodźców wojennych z Ukrainy. Są to w większości osoby chore, starsze, matki z dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami oraz uchodźcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej.

Od 1 lipca br. zmienią się zasady pobytu w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Wśród nich jest m.in. zwolnienie z opłat osób posiadających orzeczenie o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności. Przed tymi zmianami z opłat zwolnione były wszystkie osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, niezależnie od przyznanego stopnia. Kolejna kwestia to wprowadzenie obowiązku współfinansowania pobytu dzieci, jeżeli ich rodzice bądź opiekunowie pobierają świadczenie 800 plus. Dzienny koszt dopłaty to 15 zł, miesięczny – (za 30 dni) 450 zł. Z opłat zwolnione będą wyłączone dzieci przebywające w pieczy zastępczej, ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz te, na których nie jest pobierane świadczenie wychowawcze. Z opłat zwolnione są również osoby w wieku emerytalnym.

Ważne jest jednak to, iż w obiektach zbiorowego zakwaterowania na terenie województwa świętokrzyskiego mieszka bardzo nieliczna grupa obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce po wybuchu wojny w ich kraju. w tej chwili w naszym regionie jest ok. 8 tys. takich osób. Te liczby pokazują, iż zdecydowana większość uchodźców dobrze odnalazła się w nowych warunkach. Pracują, wynajmują mieszkania, uczą się i podnoszą swoje kwalifikacje. Każdy uchodźca, który ze względu na trudną sytuację życiową będzie potrzebował wsparcia w postaci zakwaterowania, znajdzie je w obiektach zbiorowego zakwaterowania będących w dyspozycji wojewody świętokrzyskiego.

Idź do oryginalnego materiału