MPWiK podpisało umowę z wykonawcą drugiego etapu modernizacji i rozbudowy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Za kwotę 177 mln złotych netto firma Instal Warszawa rozbuduje część biologiczną obiektu. Jednocześnie realizowane są zaawansowane prace przy pierwszym etapie rozbudowy.
Rozbudowa oczyszczalni rozpoczęła się pod koniec września 2024 roku, a projekt jej modernizacji podzielony jest na kilka etapów. Po zakończeniu prac w 2027 roku przepustowość oczyszczalni wzrośnie ze 150 000 do 209 000 m3 nieczystości na dobę. Infrastruktura i obiekty dostosowane zostaną do przyjęcia ścieków nadmiarowych podczas nawalnych deszczy, co pozwoli na bardziej efektywne oczyszczanie, przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne.
– Nowoczesne technologie, które zostaną zastosowane w oczyszczalni, pozwolą na bardziej skuteczne oczyszczanie ścieków zarówno pod względem ich ilości, jak i jakości. Zmieniający się klimat, zwłaszcza coraz częstsze i bardziej intensywne ulewy, stanowi rosnące wyzwanie dla miast w Polsce i na świecie. Rozbudowa oczyszczalni zwiększy odporność Wrocławia na te zmiany – podkreśla Witold Ziomek, prezes MPWiK.
![](https://ocdn.eu/pulscms/MDA_/382128cb8700396241ad4b3bbfe3fed1.jpg)
Najważniejszym zadaniem będzie dostosowanie pięciu bloków biologicznych do zwiększonego przepływu ścieków. Ważne będzie także zmodernizowanie siedmiu istniejących osadników wtórnych i zbudowanie kolejnego oraz wyposażenie ich w regulatory napływu. Do układu napowietrzania dodane zostanie pięć nowych dmuchaw powietrza. Wykonawca przebuduje także rurociągi pomiędzy obiektami technologicznymi części biologicznej i lagunę osadową, czyli awaryjny zbiornik osadu przystosowany do magazynowania odpadów płynnych. MPWiK w części planuje sfinansować inwestycje ze środków Unii Europejskiej, z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko).
Od jesieni 2024 r. na terenie oczyszczalni pracuje wykonawca pierwszego etapu - Inżynieria Rzeszów, która jest odpowiedzialna za rozbudowę mechaniczną oczyszczalni. Prace w tym zakresie potrwają do grudnia 2026 roku, a obecny stopień ich zaawansowania wynosi ok. 20%. Na budowie działa blisko 100 pracowników, którzy realizują roboty budowlano-remontowe w obszarze mechanicznego oczyszczania ścieków, czyli hali krat, piaskowników, komory rozdziału i pompowni głównej. Jednocześnie realizowane są prace w miejscu nowo projektowanych obiektów - dwóch osadników wstępnych oraz budynku instalacji Anammox, która posłuży do usuwania związków azotu z odcieków z osadu przefermentowanego. Wartość pierwszej części zadania wynosi 134 mln zł netto. Z kolei trzecia część rozbudowy nazywana jest „etapem elektro-energetycznym”, bo dotyczyć będzie zwiększenia mocy oczyszczalni przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej do rozbudowanej oczyszczalni. Otwarcie ofert na trzeci etap zaplanowane jest pod koniec lutego 2025 roku.