Wielkanoc, najważniejsze święto katolików

9 godzin temu





Wielkanoc jest dla katolików na całym świecie najważniejszym świętem w roku liturgicznym. Wierni świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, Bożego Syna.

W Wielką Sobotę całe rodziny odwiedziły kościoły, idąc z wiklinowymi, pięknie przyozdobionymi koszykami. Niosą w nich pokarmy, które w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zjedzą w czasie uroczystego śniadania.

Święcenie i adoracja

Tradycja błogosławienia i święcenia pokarmów jest bardzo stara, pochodzi z VIII wieku. Do Polski dotarła sześć wieków później. Wierni przychodzą jednak do świątyni nie tylko po to, by kapłan „pokropił” jajka i inne potrawy wielkanocne. Odwiedzają, przygotowywany przez każdą parafię, symboliczny grób Chrystusa i adorują Najświętszy Sakrament, oczekując na święto Zmartwychwstania.

Do Wielkiej Nocy katolicy przygotowują się przez Cały Wielki Post, który rozpoczyna Środa Popielcowa. Bezpośrednio przed Niedzielą Wielkanocną i Poniedziałkiem Wielkanocnym przeżywają Triduum Sacrum.

Istotą Świętego Triduum Paschalnego jest celebracja Misterium paschalnego – męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Prezentujemy opisy każdego z trzech dni – Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty – przygotowane dla Faktów Oświęcim przez naszego przyjaciela Kamila Szyjkę w czasie, gdy współpracował z redakcją Faktów Oświęcim.

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek poświęcony jest kapłaństwu i Eucharystii. Początkowo był dniem pojednania z grzesznikami i upamiętnienia ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Odprawiano wtedy trzy msze: dla pojednania grzeszników z Kościołem, dla poświęcenia olejów i dla ludu.

Obecnie w tym dniu ma miejsce tylko jedna uroczysta msza – Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której po odśpiewaniu „Chwała na wysokości Bogu” milkną wszystkie dzwony i instrumenty muzyczne. Ksiądz dla upamiętnienia gestu Jezusa z ostatniej wieczerzy umywa 12 mężczyznom nogi. Msza kończy się przeniesieniem ciała Jezusa do tzw. ciemnicy, na pamiątkę przebywania Chrystusa w więzieniu, i adoracją do późnych godzin nocnych.

Oprócz Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowana jest przez biskupów diecezjalnych tzw. Msza Krzyżma, podczas której święci się oleje święte, które służą podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa i namaszczenia chorych.

Pamiątka ustanowienia Eucharystii, a co za tym idzie sakramentu kapłaństwa, jest wielkim świętem dla księży na całym świecie, czasem oczyszczenia z grzechów i wewnętrznego rachunku sumienia.

Wielki Piątek

To, obok Wielkiej Soboty, jeden z dwóch dni w roku, w którym kapłani nie odprawiają mszy świętej.

Ciszą i skupieniem rozpoczyna się wielkopiątkowy dzień. Myśli poszczących wiernych wędrują ku krzyżowi, na którym zmarł Jezus. Jest to czas największej zadumy, skupienia i modlitwy. W szczególny sposób przeżywana jest droga krzyżowa.

Nabożeństwo Wielkiego Piątku rozpoczyna się bez pieśni. Główny celebrans przez kilka minut leży krzyżem przed ołtarzem i się modli. Jest to gest największego uniżenia człowieka, który upada do samej ziemi, aby oddać hołd zmarłemu Zbawicielowi.

Idź do oryginalnego materiału