Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Koncelebrujący mszę św. księża odnowili na ręce swojego ordynariusza przyrzeczenia złożone podczas liturgii święceń.
Ordynariusz opolski wezwał kapłanów do wierności Chrystusowi.
Bez wierności nie ma wiary
– Dotyczy nas nakaz Pana: Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie – mówił. – Uczniom, którzy posnęli w Ogrójcu zabrakło gotowości do stania przed Panem. I w godzinie próby opanował ich lęk o własne życie. Wszystko, czego doświadczyli, co wiedzieli poszło w zapomnienie. (…) Zostawili Go, opuścili. Zabrakło wierności. Wierności nauczycielowi i Panu. Jakże inaczej było później. Spotkania ze Zmartwychwstałym dały pewność ich wierze, iż On żyje, iż zwyciężył. Odtąd mieli moc trwania przy panu i świadectwa. Aż do oddania życia.
– W nas przecież jest świadomość wiary, iż Chrystus choć był przybity do krzyża i umarł, żyje i jest z nami i nas kocha – dodał. – (…) Nas obowiązuje ta wierność do końca. Aż do ofiary z życia. Bez wierności Chrystusowi nie ma naszej kapłańskiej tożsamości ani choćby wiary nie ma.
Bp Andrzej Czaja przywołał postaci kapłanów i sióstr zakonnych, którzy na terenie Śląska Opolskiego oddali życie w pierwszych miesiącach 1945 roku w czasie przechodzenia przez te ziemie Armii Czerwonej.
Podziękował też za obecność w kościele seminaryjnym i posługę na co dzień w parafiach członkom Liturgicznej Służby Ołtarza. Zachęcał młodych, by jeżeli odczują powołanie, nie wahali się wstępować do seminarium lub wybierać różne formy życia konsekrowanego.
W czasie mszy św. modlono się za kapłanów zmarłych w diecezji opolskiej od minionego Wielkiego Czwartku.
Olej chorych, katechumenów i Krzyżmo
Biskup opolski poświęcił olej chorych używany przy udzielaniu sakramentu chorych. Do tego olej katechumenów, którym namaszcza się dorosłych przygotowujących się do bierzmowania. Ponadto konsekrował Krzyżmo potrzebne podczas udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, a także podczas konsekracji kościołów i ołtarzy.
Krzyżmo jest mieszaniną oliwy z balsamem i symbolizuje Chrystusa, w którym bóstwo złączone jest z człowieczeństwem. Przed jego konsekracją biskup wlewa balsam do oliwy i miesza je starannie. Następnie odmawia modlitwę konsekracyjną. Włączyli się w nią, wyciągając prawe ręce w stronę naczynia z Krzyżmem, obecni w kościele kapłani.
Wieczorem w kościołach odprawiana będzie Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Upamiętnia ona w sposób szczególny to wszystko, co zdarzyło się w Wielki Czwartek w Wieczerniku – ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa oraz gest Pana Jezusa, który przed męką umył swoim uczniom nogi, dając im dobry przykład i przykazanie, aby się wzajemnie miłowali.
Wieczorna liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna w Kościele Triduum Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.













































***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania