„Witaj Królu” – muzyczny początek Roku Milenium w Gnieźnie

1 dzień temu

W sobotę, 4 stycznia, w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie odbył się uroczysty Koncert Noworoczny „Witaj Królu”, który zainaugurował obchody 1000. rocznicy koronacji dwóch pierwszych polskich królów – Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Wydarzenie to było pierwszym akordem bogatego programu obchodów Roku Milenium Koronacji w Pierwszej Stolicy Polski.

Uroczysty koncert zgromadził liczną publiczność, która wypełniła mury zabytkowej katedry. Na scenie wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych im. Karola Kurpińskiego pod dyrekcją ppłk. Pawła Joksa. Orkiestra, w towarzystwie solistów Joanny Horodko i Marcina Wojciechowskiego oraz Chóru Kameralnego Dysonans pod kierunkiem prof. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz, zaprezentowała repertuar nawiązujący do majestatu historycznych wydarzeń sprzed tysiąca lat.

Wśród utworów znalazły się zarówno klasyczne kompozycje, jak i aranżacje o tematyce patriotycznej i sakralnej, które idealnie wpisywały się w atmosferę jubileuszu. Wyjątkowe wykonania pieśni poruszyły serca słuchaczy, przypominając im o historycznym znaczeniu Gniezna jako kolebki polskiej państwowości.

Rok 2025 został oficjalnie ustanowiony Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, co nadaje szczególny charakter wydarzeniom organizowanym w tym czasie. Koncert „Witaj Królu” był symbolicznym początkiem całorocznych obchodów, które obejmą m.in. widowisko plenerowe, specjalne edycje sztandarowych wydarzeń Pierwszej Stolicy, takich jak Koronacja Królewska czy Królewski Festiwal Artystyczny, oraz uroczystości o charakterze oficjalnym i religijnym.

Przed publicznością, miastem i całym regionem rok pełen wydarzeń kulturalnych, historycznych i edukacyjnych, które upamiętnią tysiąclecie koronacji pierwszych królów Polski w Gnieźnie. Sobotni koncert w Bazylice Prymasowskiej z pewnością zapadnie w pamięć jako wyjątkowe wydarzenie inaugurujące ten niezwykły jubileusz.

Idź do oryginalnego materiału