Województwo świętokrzyskie wolne od ASF

1 rok temu
Zdjęcie: 25.01.2023. Kielce. Konferencja wojewody świętokrzyskiego. Na zdjęciu (od lewej): Bogdan Konopka - świętokrzyski główny Lekarza Weterynarii, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Krzysztof Słoń


W województwie świętokrzyskim zniesiono obostrzenia związane z ASF, czyli afrykańskim pomorem świń, poinformował w środę (25 stycznia) Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Jak dodał, nasz region stąd się strefą niebieską. Niewątpliwie jest to duża ulga począwszy od hodowców trzody chlewnej, a kończąc na konsumentach. Były to uciążliwości, które doskwierały także producentom zajmującym się obróbką mięsa, dodał Zbigniew Koniusz.

Bogdan Konopka, świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii informuje, iż dzięki zdjęciu obostrzeń lekarze weterynarii będą wykonywać mniej kontroli niż dotychczas.

– W strefie niebieskiej zamiast czterech są dwie kontrole w ciągu roku, w odstępach nie krótszych niż cztery miesiące. Nie musimy przeprowadzać także badania próbek krwi od świń poddanych ubojowi na użytek własny, jak również nie mamy już obostrzeń przy pobieraniu krwi przy przemieszczaniu świń do rzeźni, czy do innych gospodarstw na terenie kraju – dodał Bogdan Konopka.

Z satysfakcją przyjąłem informację o tym, iż w naszym województwie znika czerwona strefa, przyznał senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.

– Oznacza to, iż podołaliśmy tym najczarniejszym scenariuszom, które rysowały się w polskim rolnictwie od 2014 roku. Polski rząd przez cały czas dba o rolników i na program mający na celu wykrywanie i zwalczanie ASF przeznacza w tym roku 177 mln zł – dodał Krzysztof Słoń.

Czerwona strefa obejmowała m.in. powiat włoszczowski, buski, staszowski, pińczowski, część koneckiego i powiat kielecki z wyłączeniem czterech gmin.

W Polsce pierwszy przypadek ASF wykryto w lutym 2014 roku na terenie województwa podlaskiego. Natomiast w województwie świętokrzyskim 16 października 2021 roku w powiecie staszowskim.

Idź do oryginalnego materiału