Już w najbliższy weekend, 27–28 czerwca, do Zabrza powróci festiwal „MOC DĘTYCH – Współczesne brzmienia Orkiestr Górniczych”. Industrialna przestrzeń Sztolni Królowa Luiza ponownie wypełni się muzyką orkiestr dętych, ale w zupełnie innej, niż można by się spodziewać odsłonie!
To wydarzenie, które od samego początku swojego istnienia próbuje przełamać obraz orkiestry górniczej jako formy „wyłącznie tradycyjnej”. Zamiast „poważnych” koncertów są aranżacje znanych utworów, współczesne brzmienia i sceniczne eksperymenty!
Orkiestry w ruch!
Forma festiwalu w tegorocznej edycji również nie ogranicza się jedynie do koncertów. W Zabrzu pojawią się korowody orkiestr, które przejdą ulicami miasta oraz „muzyczne bitwy”, w których zespoły zaprezentują własne interpretacje znanych utworów i będą rywalizować o uwagę publiczności. W tle ma pojawić się też łączenie orkiestr dętych z innymi formami muzycznymi, w tym bardziej współczesnymi brzmieniami.
Tradycja w nowym wydaniu
Dusza festiwalu wciąż jednak opiera się przede wszystkim na górniczych orkiestrach, które są oficjalnym elementem niematerialnego dziedzictwa regionu. Organizatorzy podkreślają, iż chodzi o pokazanie ich w formie bliższej współczesnej publiczności, ale też bez drastycznego odcinania się od historii!
źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

1 godzina temu



![XX edycja kursu samoobrony „Bądź Bezpieczna” zakończona. Uczestniczki odebrały dyplomy i puchary [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/275-253023.jpg)











