Wracają uprawy konopi włóknistych

1 dzień temu
Zdjęcie: Konopie włókniste / Fot. Canva


Konopie włókniste można w tej chwili uprawiać w Polsce wyłącznie na potrzeby między innymi włókiennicze, chemiczne, celulozowo-papiernicze, kosmetyczne, farmaceutyczne i energetyczne, ale ich uprawa podlega przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Uprawa konopi włóknistych ma w Polsce bardzo długie tradycje. Roślina ta wykorzystywana była głównie jako podstawowy element przemysłu włókienniczego, jednak w latach 90. XX wieku, ze względu na rozwój branży tworzyw sztucznych, nastąpił jednak kryzys w uprawie konopi siewnych. Po wielu latach całkowitego upadku rynku konopi, w 2014-2015 roku przyszedł czas na ich renesans. W 2024 roku powierzchnia uprawy tych roślin w Polsce, według danych KOWR, wyniosła 1461 ha.

Gdzie uprawia się w Polsce konopie włókniste? Na dobrych glebach, które występują dla tej uprawy na Żuławach, w Wielkopolsce, na Nizinie Śląskiej i Wyżynie Lubelskiej.

Warunkiem prowadzenia uprawy konopi włóknistych lub skupu konopi włóknistych od producenta konopi włóknistych jest uzyskanie wpisu do rejestru konopi włóknistych. Takiego wpisu dokonuje dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa adekwatnego dla miejsca zamieszkania albo siedzibę podmiotu zamierzającego uprawiać mak lub konopie włókniste, albo podmiotu zamierzającego skupować mak lub konopie włókniste od producenta maku lub producenta konopi włóknistych.

Uprawa konopi włóknistych oprócz potrzeb rynków: włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, energetycznego, nasiennictwa i naukowo-badawczego, produkcji materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin, może być również prowadzona dla hodowli odmian konopi włóknistych, rekultywacji i remediacji gruntów oraz na cele spożywcze, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie, nawozowe i izolacyjne.

W Polsce nie można uprawiać konopi innych niż włókniste. Wyjątkiem są inne odmiany konopi na potrzeby wytwarzania surowca farmaceutycznego przez Instytuty badawcze nadzorowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Idź do oryginalnego materiału