Zapraszamy do śledzenia tekstowej relacji na żywo z Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej (PPPN), które odbędzie się dzisiaj o godzinie 18:00.
Prosimy o regularne odświeżanie strony, aby być na bieżąco z wynikami wyborów oraz najważniejszymi wydarzeniami z przebiegu zebrania.
- Zapraszamy od godziny 18:00
- Na zebraniu obecny jest m.in prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Roman Kołton
- Minęła godzina 18, ale zebranie jeszcze się nie rozpoczęło. Wciąż przybywają kolejny delegaci. Zapowiada się na dużą frekwencję. Uprawnionych do głosowania jest 68 delegatów.
- Wciąż trwa oczekiwanie na zamknięcie listy delegatów. Zainteresowanie jest na tyle duże iż w sali obrad UG zaczyna brakować miejsc
- Rozpoczynamy. Rolę przewodniczącego Walnego Zebrania Sprawozdawczego będzie Bogdan Górnik. Zastępcą Jan Gluc. Funkcję sekretarza pełnił będzie Łukaszem Królczykiem

- W prezydium zasiedli Ryszard Kołtun (prezes MZPN), Bartosz Ryt (członek zarządu MZPN), Arkadiusz Szymczyk (reprezentant miasta Nowy Targ)
- W skład Komisji mandatowo – skrutacyjnej weszli: Stanisław Wąsik, Paweł Podczerwiński i Anna Cisoń.
- Danuta Al Ani, Paweł Barwiński i Andrzej Tylka – to członkowie Komisji Uchwał i Wniosków.
- Trwa wręczenia oznak MZPN i PPPN dla zasłużonych działaczy
- Jan Kowalczyk składa sprawozdanie za działalność PPPN za lata 26.03.2021-14.03.2025. Rozpoczęło się od minuty ciszy za zmarłych działaczy podhalańskiej piłki.
- Prezes Kowalczyk za główny sukces mijającej kadencji uznał reaktywację kadr młodzieżowych. Największą bolączką natomiast, jego zdaniem, są ograniczenia w dostępie do źródeł finansowania. Kowalczyk podkreślił również poprawną współpracę z samorządami, ale zaznaczył, iż środki przeznaczane przez nie na organizację wydarzeń są niewystarczające. Według prezesa kooperacja z klubami jest na zadowalającym poziomie, podobnie jak relacje z innymi podokręgami. Wśród najważniejszych wydarzeń organizowanych przez PPPN w minionej kadencji wymienił Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Prezes Kowalczyk podkreślił także znaczenie inicjatywy związanej z kursami dla trenerów. Jego zdaniem dużym problemem jest natomiast brak nowych chętnych do roli sędziów. Kończąc sprawozdanie, prezes Kowalczyk podziękował wszystkim osobom i instytucjom współpracującym z nim podczas kadencji. Już po przemowie prezes Kowalczyk osobiście podziękował swoim najbliższym współpracownikom – Bogdanowi Górnikowi i Łukaszowi Królczykowi.
- Komisja Mandatowo Skrutacyjna ogłosiła, iż w zebraniu z 68 uprawnionych delegatów, bierze udział 65, co stanowi 95 procent uprawnionych. Tym samym mamy kworum w 1. terminie.
- Rozpoczęła się dyskusja nad sprawozdaniem. Paweł Waksmundzki, prezes Huraganu Waksmund, podkreślił, iż w ostatnim czasie dało się zauważyć wzrost opłat regulaminowych. Zaznaczył również, iż w sprawozdaniu brakuje raportu finansowego. Prezes Kowalczyk odpowiedział, iż wysokość opłat ponoszonych przez kluby jest ustalana przez MZPN. Dodał także, iż koszty związane z działalnością PPPN również rosną. Odnosząc się do sprawozdania finansowego, wyjaśnił, iż jest ono w każdej chwili dostępne do wglądu w siedzibie PPPN. Podkreślił również, iż PPPN nie posiada własnej Komisji Rewizyjnej, ponieważ ta funkcjonuje w strukturach MZPN. Głos zabrał prezes MZPN Ryszard Kołtun, który ujawnił, iż bilans finansowy PPPN wypadł na plus, jednak nie chciał podawać konkretnych kwot.
- Paweł Waksmundzki podkreślił jednak istotność tego, by sprawozdanie finansowe było upublicznione, ponieważ kluby chciałyby wiedzieć, na co przeznaczane są ich pieniądze, które wpłacają na konta PPPN. Prezes Kołtun przyznał, iż jest zdziwiony niektórymi kwotami, które kluby z Podhala muszą ponosić. W odpowiedzi wiceprezes PPPN, Bogdan Górnik, poprosił o sprecyzowanie, o jakie koszty chodzi.
- Jan Gluc swojej wypowiedzi podkreślił, iż praca PPPN to gigantyczny wysiłek wielu ludzi. Nie ukrywał ubolewania nad tym, iż w zebraniu nie biorą udziału przedstawiciele samorządów z poszczególnych gmin i powiatów, ponieważ to w dużej mierze samorządy powinny brać na siebie przynajmniej część ciężaru funkcjonowania klubów sportowych. Podkreśłił iż dzisiaj w samorządach sport został zdominowany przez wydarzenia kulturalne. Jego zdaniem w gminach brakuje etatów dla trenerów. Gluc zaapelował do środowiska piłkarskiego, by starali się mocniej wpływać na swoje samorządy, aby te bardziej angażowały się w inicjatywy związane ze sportem.

- Marian Hreśka, reprezentujący LKS Szaflary, zwrócił się do Gluca, aby – jako osoba związana z samorządami – wskazał pomysł, jak samorządy mogłyby wspierać kluby. Zapytał również, dlaczego władze PPPN nie angażują się w walkę o kluby w samorządach.
- Przewodniczący Bogdan Górnik przerwał dyskusję i wskazał kolejny punkt w trakcie walnego, którym miało być głosowanie nad absolutorium dla ustępującego prezesa. W tym momencie ponownie głos zabrał Paweł Waksmundzki, który podkreślił, iż przy głosowaniu nad absolutorium powinno zostać przedstawione sprawozdanie finansowe. Prezes Kowalczyk w tym momencie zapewnił iż PPPN jest wypłacalny w stu procentach, iż działaność prowadzona jest zgodnie ze statutem. Na dzień 14 marca, na koncie PPPN widnieje kwota 28 tysięcy 683 złote. Bogdan Górnik z kolei przybliżył koszty związane z działanością PPPN na bieżacy rok. Jest to kwota ponad 300 tysięcy złotych.
- Ostatecznie Absolutorium zostało jednogłośnie przyznane.
- Rozpoczynają się kwestie związane z wyborem prezesa PPPN na kolejną kadencję.
- Oficjalnie kandydatami na prezesa PPPN są: Jan Kowalczyk i Marcin Tesarski.
- Wolą obu kandydatów, głosowanie na prezesa PPPN będzie tajne. Walne jednogłośnie zaakceptowało ten pomysł.
- Trwa prezentacja Marcina Tesarskiego.
- Tesarski w swoim programie wyborczym wskazał na pięć kluczowych spraw: szkolenie młodzieży, doskonalenie rozgrywek piłkarskich, pozyskiwanie zewnętrznych środków, integrację środowiska piłkarskiego oraz kreowanie wizerunku PPPN. Tesarski zaznaczył, iż dzisiaj wyzwaniem jest zachęcenie dzieci do gry w piłkę, a PPPN musi się w to aktywnie włączyć i dbać o ich rozwój. Podkreślił, iż koniecznością jest zwiększenie intensywności szkoleń dla trenerów i sędziów. Tesarski zapowiedział też intensywną pracę nad rozwojem piłki kobiecej na Podhalu. W kwestiach finansowych podkreślił iż PPPN powinien włączyć się w pomoc w pozyskiwaniu dla klubów środków na ich działaność. Tesarski zapowiedział też większą aktywność w działalności charytatywnej, szczególnie na rzecz osób związanych ze środowiskiem piłkarskim, które znalazły się w trudnym momencie swojego życia. Zapowiedział też m.in plebiscyt, który miałby na celu wyróżniać piłkarzy z regionu, a także prace związane z lepszym medialnym wizerunkiem piłki podhalańskiej. „Jestem na tyle młody, iż jeszcze mi się chce, i na tyle doświadczony, iż już mogę. Z tego miejsca zapewniam, iż prowadzony przeze mnie podokręg będzie w pełni transparentny i otwarty dla wszystkich chętnych do pracy na rzecz piłki podhalańskiej.” – tymi słowami Tesarski zakończył swoje sprawozdanie.

- Teraz głos zabrał Jan Kowalczyk, który na wstępie podziękował swojemu kontrkandydatowi, który poniekąd wymusił na nim aktywny kontakt z działaczami i pozwolił mu poznać problemy, z jakimi się borykają. Kowalczyk przeprosił za brak sprawozdania finansowego, ale jak mówił, uznał, iż o ile ktoś działa uczciwie, to nie musi się tłumaczyć. W kwestiach swojego programu Kowalczyk zapowiedział organizację nowych rozgrywek w formule mniejszej niż piłka 11-osobowa, co miałoby rozwiązać problem wycofywania się klubów, które nie są w stanie kadrowo sprostać grze w piłce 11-osobowej. Przyznał, iż ma pomysł na organizację rozgrywek dla Oldbojów. Chciałby również zmienić terminarz rozgrywania finału Pucharu Podhala. Kowalczyk po części wziął na siebie winę za słabą kondycję Kolegium Sędziów PPPN i podkreślił aktywną pracę w tym temacie, zachęcając młodych ludzi do kursów sędziowskich oraz poprawę relacji sędziów z klubami. Kowalczyk zaznaczył również istotę startowania klubów w programach zewnętrznych w celu pozyskania środków finansowych. W kwestiach młodzieży Kowalczyk zapowiedział m.in zatrudnienie psychologa do pracy z dziećmi, poprawę jakości kadr młodzieżowych, organziację turnieju międzynarodowego. Zapowiedział też konieczność zmian pokoleniowych we władzach podhalańsmkiej piłki, wskazując na postać Piotra Miśkowicza jako jego zastępcy a w przyszłosci nastepcy.

- Zakończyły się prezentacje. Za moment rozpocznie się głosowanie. Trwa rozdawanie kart.
- Karty rozdane. Nie wszyscy głosują z pełnym przekonaniem, skreślając nazwisko tuż przed wrzuceniem karty do urny. Przypominamy, ma zostać oddanych 68 głosów.

- Każdy z delegatów oddał już swój głos. Teraz do pracy przystąpi Komisja Mandatowo Skrutacyjna, która za kilka minut ogłosi wyniki wyborów.
- W oczekiwaniu na wyniki głosowania, przewodniczący Górnik ogłosił wznowienie dyskusji.
- Gabriel Szumal zwrócił się z pytaniem do prezesa MZPN Ryszarda Kołtuna, dlaczego na Podhale nie trafiają pieniądze z PZPN na szkolenie młodzieży, jak ma to miejsce przykładowo w Krakowie. Pytanie spotkało się z gromkimi brawami ze strony członków zebrania W odpowiedzi Kołtun podkreślił, iż MZPN cały czas szuka najlepszych sposobów na szkolenie młodzieży. Zaznaczył, iż w przeciągu ostatnich miesięcy każdy powiat w województwie został odwiedzony przez trenerów koordynatorów z MZPN. Dodał również, iż każdy trener lub rodzic może samodzielnie skontaktować się z trenerami koordynatorami i zapisać dziecko na konsultacje. Jak wyliczył Kołtun w ostatnich miesiącach przez konsultacje u13 przeszło ponad 400 dzieci. o ile chodzi o wsparcie finansowe to Kołtun zapowiedział iż faktycznie będzie chciał mocniej docenić pracę PPPN, chociażby w kwestiach tworzenia swoich kadr.
- Głos zabrał Damian Buksa z Akademii Piłkarskiej Master Kids. Odnosząc się do słów Kołtuna, podkreślił, iż ocenianie dziecka na podstawie jednej konsultacji, jak to zwykle ma miejsce, mija się z celem. Zarzucił aktualnym trenerom kadr wojewódzkich stronniczość. Postawił też w wątpliwość sens powoływania kadr regionalnych, o ile nie będzie to miało później przełożenia na powołania do kadr wojewódzkich. Zarzucił też trenerom kadr wojewódzkich zamykanie się na wąską grupę zawodników.
- Mamy wyniki głosowania! Ważnych głosów oddano: 65. Stosunkiem głosów: 44 – 21 nowym prezesm PPPN został MARCIN TESARSKI
- Prezes Tesarski wskazać teraz ma swoich kandydatów do zarządu.
- Wracając do dyskusji, głos zabrał trener Krzysztof Leśniakiewicz, który zarzucił prezesowi Kołtunowi, iż MZPN jedynie obiecuje zmiany w podejściu do dzieci i trenerów z Podhala, a od lat nic się nie zmienia, mimo iż sportowo piłka podhalańska nie odstaje od krakowskiej.
- Kandydaci prezesa Tesarskiego do zarządu PPPN: Krzysztof Leśniakiewicz, Tomasz Niewiarowski, Krzysztof Ligęza, Bogusław Górnik, Andrzej Nowobilski, Paweł Bachleda Graca, Jan Chlipała, Jakub Mroszczak, Damian Buksa. Dodatkowo z sali zgłoszono kandydaturę Danuty Al Ani. Jednogłośnie przjęto skład nowego zarządu.
- Teraz realizowane są wybory do składu delegacji PPPN na Walne Wyborcze Zebranie MZPN Kraków. Na 6 miejsc jest 8 kandydatów.
- Nowowybrany prezes Tesarski podziękował wszystkim głosującym na jego kandydaturę. Podkreślił, iż to dla niego zaszczyt, ale i wyzwanie, któremu postara się sprostać. Zaznaczył, iż jego wybór jest dowodem na to, iż środowisko piłkarskie chce zmian. Podziękował także ustępującemu prezesowi Kowalczykowi za jego pracę i wkład w rozwój podhalańskiej piłki. Tesarski poinformował, iż z racji jego nowej roli, definitywnie po 23 latach kończy karierę sędziego piłkarskiego, podkreślając, iż był to wyjątkowy czas w jego życiu.
- Prezes MZPN pogratulował Tesarskiemu nowej roli i podziękował ustępującemu prezesowi Kowalczykowi. Wyraził także podziw dla frekwencji, jaka towarzyszyła wyborom, co dowodzi, jak duże jest zainteresowanie piłką na Podhalu.
- Ustępujący prezes Jan Kowalczyk pogratulował Tesarskiemu zwycięstwa. Nowemu zarządowi życzył owocnej pracy na rzecz rozwoju podhalańskiej piłki. Podziękował za 13 lat swojej pracy na stanowisku prezesa PPPN, podkreślając, iż pełnił tę rolę z dumą.
- Trwa głosowanie nad wyborem delegatów PPPN na wybory MZPN.
- PPPN będzie reprezentowany na wyborach Małopolskiego Związku Piłki Nożnej przez: Marcina Tesarskiego, Andrzeja Nowobilskiego Bogusława Górnika, Tomasza Niewiarowskiego, Pawła Bachledę Grace oraz Krzysztof Leśniakiewicza.
- Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze zostało zakończone