Wyróżnienia dla trzech wrocławskich inicjatyw! To dobre praktyki

strefamiast.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Uczestnicy 3-dniowego wydarzenia mieli okazję zobaczyć miejsca związane z wrocławskimi dobrymi praktykami, m.in. Miejską Farmę.


Mikrogranty, Farma Miejska oraz Czasoprzestrzeń zostały wyróżnione i przedstawione jako „Dobre Praktyki” podczas URBACT City Festival 2025. To wydarzenie organizowane we Wrocławiu, na którym przedstawiciele europejskich miast dzielą się doświadczeniami w zakresie organizacji metropolii.

URBACT City Festival zorganizowano we wrocławskiej Hali Stulecia. To spotkanie przedstawicieli miast europejskich, którzy dzielą się wiedzą i poznają nowe trendy w kształtowaniu miejskiej społeczności oraz organizacji miast.

- Wrocław zawsze był miastem, które rozwija się dzięki współpracy, otwartości i europejskiej solidarności. Dzięki URBACT mieliśmy już okazję zaangażować się w znaczące partnerstwa, a także stworzyliśmy sieć zabytkowych linii tramwajowych i autobusowych, które zapraszają mieszkańców i gości do odkrywania miasta z nowej perspektywy - mówiła Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Obecnie w ramach projektu URBACT planowane jest przekształcenie zajezdni na Popowicach w przestrzeń łączącą kulturę, ekologię i integrację społeczną.

Podczas URBACT City Festival 2025 nagrodzono 116 „Dobrych Praktyk”. Wśród wrocławskich działań specjalną odznaką wyróżniono: Farmę Miejską, Mikrogranty i Czasoprzestrzeń.

- Farma to jeden z tych projektów, które mogą zmienić nasze postrzeganie nie tylko miejskiej adaptacji do zmian klimatu, ale także bezpieczeństwa żywnościowego - podkreślała Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii w UM Wrocławia. Ważnym elementem projektu jest, iż na farmie pracują uczestnicy programu aktywizacji społeczno-zawodowej. Mamy zatem trzy w jednym - uprawę zdrowego jedzenia, zasady zero waste oraz reintegrację społeczną.

Uczestnicy 3-dniowego wydarzenia mieli okazję zobaczyć miejsca związane z wrocławskimi dobrymi praktykami. W tym wrocławskie Mikrogranty, na które miasto przez ostatnie 10 lat przekazało 5 mln zł.

- Mikrogranty powstały jako sposób na uspołecznienie kultury i oddanie mieszkańcom sprawczości. Można śmiało powiedzieć, iż nie ma takiego miejsca we Wrocławiu, które przez te lata nie zostało objęte działaniami programu - zauważyła Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Trzecią wyróżnioną dobrą praktyką jest Czasoprzestrzeń. - Organizujemy spotkania, wspieramy biznes, młodych artystów oraz integrujemy lokalną społeczność. Jesteśmy miejscem wykorzystywanym w trudnych dla miasta sytuacjach, podczas epidemii czy powodzi - podkreślał Robert Drogoś, prezes Stowarzyszenia Tratwa, które prowadzi Czasoprzestrzeń.

Idź do oryginalnego materiału