W związku z bardzo wysokimi temperaturami Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego notuje wzmożony ruch karetek pogotowia do osób potrzebujących.
Marta Solnica, dyrektor centrum informuje, iż najczęściej karetki wzywane są do zasłabnięć i do pacjentów z objawami odwodnienia.
– W sobotę (27 czerwca) praktycznie wszystkie karetki były cały czas na wyjeździe, więc tych wyjazdów jest zdecydowanie więcej, niż jeszcze kilkanaście dni temu. W ciągu jednego dyżuru, który trwa 12 godzin jedna karetka wyjeżdża do pacjentów 8–9 razy. To bardzo dużo. Zgłoszenia są bardzo różne, od zasłabnięć, do pacjentów z obawami odwodnienia u starszych osób, ale też do zaostrzeń chorób przewlekłych – mówi lekarka.
Marta Solnica apeluje, aby w upalne dni nie wychodzić z domu.
– Społeczeństwo na ogół stosuje się do zaleceń i nie wychodzi z domów, spożywa też dużo płynów. Są jednak osoby starsze, które nie zawsze mogą spożywać duże ilości płynów, więc u nich często trzeba podłączyć płyny infuzyjne dożylnie. Apelujemy cały czas o nie wychodzenie z domu o ile nie ma takiej potrzeby, unikanie spacerów, szczególnie w takich dniach, jak dziś i jutro, kiedy ta temperatura będzie bardzo wysoka – zaznacza Marta Solnica.
Według prognoz synoptyków w poniedziałek (29 czerwca) temperatura powietrza może osiągnąć choćby 37 stopni Celsjusza.

2 godzin temu













