Otwarcie kliniki, która pod swoje skrzydła weźmie dorosłych pacjentów w śpiączce, daje wielką szansę na ich leczenie i wyzdrowienie „Budzik” dla dorosłych powstał dzięki inicjatywie Ewy Błaszczyk i jej Fundacji „A kogo?” oraz środkom z Funduszu Sprawiedliwości.
O tym, iż w Polsce powstanie pierwsza profesjonalna klinika dla dorosłych osób w śpiączce, informowaliśmy już w październiku 2021 roku:
Z kraju: „Budzik” dla dorosłych już w przyszłym roku!
Dziś już projekt stał się faktem. Budynek, liczący 3800 metrów, wyposażony w specjalistyczny sprzęt, niebawem przyjmie 17 pacjentów. Zajmie się nimi 50-osobowy zespół profesjonalistów – lekarzy, fizjoterapeutów i personelu pielęgniarskiego.
W miniony poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie kliniki, zlokalizowanej tuż obok Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. W wydarzeniu wzięła udział Ewa Błaszczyk, członkowie jej Fundacji „Akogo?”, rodzice pacjentów dziecięcego „Budzika”, a także przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, która sprawowała honorowy patronat nad powstaniem kliniki. Wśród zaproszonych było również wielu gości: przyjaciół Fundacji, artystów i filantropów.
Ewa Błaszczyk podczas powitania gości przypomniała, co jest źródłem powstania całej działalności jej Fundacji.
– „To jest wypadek mojej córki Oli, kiedy miała nieco ponad sześć lat połykając tabletkę zachłysnęła się, zakrztusiła, stanęło jej serce i zapadła w śpiączkę. Nie było wówczas takich struktur w Polsce, trzeba je było stworzyć. No i dziś już są w koszyku świadczeń gwarantowanych z NFZ” – mówiła Ewa Błaszczyk.
W pierwszej kolejności, w 2013 roku, Fundacja wybudowała Klinikę dla dzieci, w której mali pacjenci są wybudzani ze śpiączki. W grudniu 2022 r. dziecięcy „Budzik” poinformował o wybudzeniu setnego pacjenta. Zbiegło się to w czasie z zakończeniem budowy ośrodka dla dorosłych.
„– Walka, jaką toczy Pani Ewa Błaszczyk i jej fundacja „Akogo”, jest walką zwycięską. Już ponad 100 osób obudziło się w klinice „Budzik”. To dla nas wszystkich przykład determinacji i nadziei. (…) Życie to najwspanialszy dar, o który powinniśmy się troszczyć. W szczególności o osoby słabe czy pokrzywdzone. Życzę, by te cuda, jakich doświadczamy, widząc osoby wybudzone ze śpiączki, przez cały czas się w „Budziku” zdarzały” – powiedział podczas otwarcia wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Pieniądze na powstanie kliniki dla dorosłych – 44 miliony złotych – przekazał m.in. Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Należy bowiem pamiętać, iż duża część osób, które zapadają w śpiączkę, to ofiary przestępstw drogowych, takich jak wypadki komunikacyjne. Wśród pacjentów zdarzają się również ofiary przemocy domowej czy nieszczęśliwych zdarzeń losowych.
Budowę „Budzika dla dorosłych” wsparła również Kancelaria Prezesa Rady Ministrów kwotą 12 milionów złotych, a także Fundacja Orlen i Fundacja PKO Banku Polskiego.