Zaniemyśl to niewielka miejscowość w pobliżu Środy Wlkp., której największą atrakcją jest Wyspa Edwarda.
Historia
Pierwsza wzmianka o miejscowości Niezamyśl pochodzi z 1239 roku. W późniejszym czasie została ona włączona w granice obecnego Zaniemyśla. Pierwsi właściciele tych ziem wywodzili się z rodu Doliwów.
W 1331 roku mieszkańcy okolic stawili czoła 3-tysięcznemu oddziałowi krzyżackiemu, co znane jest jako Obrona Łuku Warty. Jan Długosz wspomina w swoich Rocznikach, iż w tym czasie miejscowa ludność wzniosła wały obronne pomiędzy jeziorami, dziś określane mianem Wałów Zaniemyskich.
21 maja 1742 roku Zaniemyśl po raz pierwszy otrzymał prawa miejskie od króla August III. Centralnym punktem miejscowości był rynek, na którym organizowano jarmarki.
W 1815 roku Józef Jaraczewski podarował wyspę Hrabiemu Raczyńskiemu. Edward Raczyński, jeden z najbardziej zasłużonych Wielkopolan, wybudował na wyspie drewniany domek w stylu szwajcarskim. Na jeziorze otaczającym wyspę urządzał bitwy morskie. Podczas potyczek strzelano z armatek wodnych.
W 1910 roku uruchomiono linię wąskotorową łączącą Zaniemyśl ze Środą Wielkopolską. Zaniemyśl stracił prawa miejskie w 1934 roku, by odzyskać je po zakończeniu II wojny światowej. Jednak już w 1948 roku ponownie je utracił.
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Zaniemyśl odzyskał status miasta.
Atrakcje Zaniemyśla
Do Zaniemyśla turystów przyciąga Wyspa Edwarda. Można się na nią dostać mostem pontonowym, który łączy wyspę ze stałym lądem. W Domku Szwajcarskim można napić się kawy i coś zjeść. Wyspa oferuje też miejsca noclegowe.
Warto zajrzeć do neogotyckiego kościoła pw. św. Wawrzyńca. Na jego zachodniej ścianie, znajduje się grobowiec Edwarda Raczyńskiego, który był konsultantem wystroju wnętrza.
Do Zaniemyśla, kursuje Średzka Kolej Powiatowa – największa atrakcja powiatu średzkiego. Przejazd ze Środy Wielkopolskiej ciuchcią do Zaniemyśla trwa godzinę.
Będąc w Zaniemyślu, warto wybrać się na spacer do dębu „Dziadziuś”, znanego również jako „Pradziadek”, „Królewski” lub „Piastowski”. Drzewo to znajduje się w pobliżu Doliwca Leśnego, w odległości około 3 km.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.
Podobne artykuły: