Zasadzili Pole Nadziei w Parku Centralnym [FOTO]

3 godzin temu

W symbolicznym geście dla chorych ich rodzin oraz po to, a także aby promować ideę niesienia pomocy, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum w Świdnicy po raz siódmy posadzone zostało Pole Nadziei. Idea pozostała ta sama, zmieniło się miejsce. Ze względu na planowany remont skweru na placu Grunwaldzkim, tym razem żonkile wyrosną w Parku Centralnym.


Ogólnopolska Kampania Pól Nadziei rozpoczyna się jesienią uroczystym tworzeniem pól, ogrodów lub kwietników żonkilowych w wielu miastach w Polsce. Żonkile są sadzone przez gości honorowych, wolontariuszy hospicyjnych oraz młodzież i dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów. Żonkile są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową, symbolizują triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku jesienią, w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów.

W Świdnicy akcja organizowana jest przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, które opiekuje się osobami w terminalnej fazie chorób nowotworowych w domach. Pola Nadziei wspiera miasto Świdnica, gminy Żarów, Świdnica, Marcinowice i Jaworzyna Śląska, a także Młodzieżowy Dom Kultury i świdnicki Hufiec ZHP im. Szarych Szeregów. Uroczystość poprowadził hm. Piotr Pamuła, a do sadzenia zapraszała prezes „Hospicjum” Gabriela Kaczkowska. Obecni byli przedstawiciele lokalnych samorządów i powiatu świdnickiego. Zanim jednak cebulki trafiły do ziemi, wszyscy zaśpiewali hymn Pól Nadziei, napisany przez Tadeusza Szarwaryna i Dariusza Jarosa.

Celem akcji jest szerzenie idei hospicyjnej, ale w ten sposób już najmłodszym chcemy zwrócić uwagę, jak istotny jest gest. To on daje największe wsparcie i nadzieję. Dzielmy się nadzieją z euforią w sercu. Niech zasadzone żonkile będą symbolem, iż jesteśmy dla wszystkich ludzi – i tych zdrowych i tych chorych, uśmiechajmy się do wszystkich mówiła Gabriela Kaczkowska, prezes TPCh „Hospicjum”, dziękując za niezwykle liczny udział dzieci.

Na wiosnę żonkile zostaną ścięte i będą rozdawane podczas dorocznej parady przez centrum Świdnicy, połączonej z kwestą na rzecz Hospicjum. Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum od 30 lat opiekuje się osobami w terminalnej fazie chorób nowotworowych w domach. Swoim zasięgiem obejmuje powiat świdnicki, zapewniając fachową pomoc pielęgniarską, lekarską, a także sprzęt medyczny.

/red./
fot. Mariusz Ordyniec

1 z 45
Idź do oryginalnego materiału