Rząd zapowiedział zmiany w prawie, które zaostrzą kary dla kierowców. Wśród przedstawionych propozycji znalazło się między innymi zaostrzenie kar dla sprawców jeżdżących mimo sądowego zakazu oraz za wypadki ze skutkiem śmiertelnym.
– Dożywotni zakaz miałby dotyczyć tych, którzy kierują samochodem mimo już obowiązującego zakazu. Pomimo tego, iż obowiązują zakazy sądowe to sprawcy zdarzeń drogowych przez cały czas kierują pojazdami. Chcemy wprowadzi przepis mówiący, iż o ile ktoś łamie zakaz sądowy to, aby istniała możliwość orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów – mówił minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Wśród innych propozycji jest przepadek pojazdów dla kierujących pod wpływem i mających od 0,5 do 1,5 promila alkoholu lub kierujących mimo zakazu. Z kolei wobec kierujących autem pod wpływem i mających powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi ma być ograniczona możliwość zawieszenia kary pozbawienia wolności.
Jakub Hanak, instruktor doskonalenia techniki jazdy i dziennikarz motoryzacyjny, ocenia, iż zaproponowane zmiany są niezbędne, ale podkreśla, iż na polskich drogach potrzeba więcej policji.
– Ktoś kierowców łamiących przepisy drogowe musi zatrzymywać. Bo skoro jeżdżą bez uprawnień, z zakazami sądowymi to znaczy, iż policji na drodze jest za mało. Potrzeba więcej funkcjonariuszy drogówki, aby mówiąc kolokwialnie tych piratów drogowych „wyłowić” – uważa Jakub Hanak.
W planach jest także wprowadzenie nowych kategorii przestępstw i wykroczeń. Wśród nich organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych oraz tzw. drift.
– Takie zmiany w prawie, patrząc na ulice polskich miast i wydarzenia na nich, wydają się niezbędne. Tak zwane „upalanie” samochodów na rondach i parkingach musi się skończyć. Wprowadzanie auta w poślizg w ruchu miejskim jest skrajnie niebezpieczne. W miastach mamy latarnie, krawężniki oraz innych uczestników ruchu, a także obserwatorów tych „popisów”. Wszyscy jesteśmy więc w niebezpieczeństwie w takich sytuacjach i dlatego tego typu zachowania muszą być ostro penalizowane – ocenia Jakub Hanak.
Zmiany dotyczące między innymi Kodeksu karnego, wykroczeń i drogowego mają trafić do konsultacji społecznych.