11 listopada poznaniacy obchodzą nie tylko Święto Niepodległości ale również dzień Świętego Marcina. W tym roku ze względu na remonty nie mógł się odbyć tradycyjny pochód dlatego władze zorganizowały przed budynkiem urzędu miasta.
ŚWIĘTO MIASTA
Punktualnie o godzinie 14.00 na scenie na dziedzińcu urzędu Jacek Jaśkowiak przekazał symboliczne klucze do Poznania Świętemu Marcinowi. Oprócz obchodów przed urzędniczym gmachem organizatorzy przygotowali atrakcję również w trzech innych lokalizacjach, na placu Kolegiackim, w parku Chopina oraz na dziedzińcu Zamku Cesarskiego. Tegoroczny dzień jednego z „patronów” Poznania odbył się pod hasłem „Czyń dobro”.
Szczególnie dzisiaj pamiętajmy o dobroci, jaką – według legendy – okazał św. Marcin, wręczając ciepłe okrycie potrzebującemu. Niech będzie on dla nas inspiracją do dzielenia się dobrem i okazywania solidarności innym ludziom nie tylko 11 listopada, ale także na co dzień. – mówił w trakcie obchodów prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.
ATRAKCJE I WYDARZENIA
W tym roku za organizację dnia Świętego Marcina odpowiadało CK Zamek. Organizatorzy przygotowali różne atrakcje w każdym z czterech miejsc, w których odbywały się wydarzenia. Na Dziedzińcu Miasta stanęła scena, na której oprócz przekazania kluczy odbyły się koncerty. Przed poznaniakami wystąpili Swarzędzka Orkiestra Dęta, Anna Chumachenko, Marianna Druzhynetz, zespół Atmasfera oraz grupa Haydamaky.
Na placu Kolegiackim można było poznać kulturę Polską oraz Ukraińską. Mieszkańcy mogli wziąć udział we wspólnym wyszywaniu obrusa. Na płótnie pojawiło się hasło tegorocznego dnia Świętego Marcina. Oprócz tego poznaniacy mogli zakupić ozdoby i wyroby rzemieślnicze na kiermaszu.
W Parku Chopina odbywały się warsztaty plastyczne i muzyczne a na dziedzińcu Zamku Cesarskiego odbył się Dzień Kina Polskiego oraz prezentacja fotografii Jędrzeja Nowickiego pt. „Gwiazdy nad niebem Wschodu”. Wystawa pokazywała wojnę na Ukrainie oczyma cywili. Na części ulicy Święty Marcin, która aktualnie nie jest remontowana mieszkańcy mogli spróbować rogali świętomarcińskich oraz gęsiny, która oprócz słynnego regionalnego wypieku jest drugą potrawą złączoną z obchodami 11 listopada w Poznaniu.