1000 zł od państwa bez względu na dochód. Można składać wnioski

18 godzin temu

Roku rodzice, którzy nie mogą skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, mogą ubiegać się o tzw. „kosiniakowe”. Świadczenie w wysokości 1000 złotych netto miesięcznie przysługuje niezależnie od dochodu i nie podlega opodatkowaniu.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Dla kogo wsparcie?

Świadczenie rodzicielskie jest przeznaczone dla osób, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego. Mogą z niego skorzystać studenci, osoby bezrobotne czy pracujące na umowę o dzieło. Program obejmuje także opiekunów faktycznych dziecka oraz rodziny zastępcze (z wyjątkiem zawodowych).

Okres wypłaty zależy od liczby dzieci:

  • 52 tygodnie przy jednym dziecku
  • 65 tygodni przy bliźniakach
  • 67 tygodni przy trojaczkach
  • 69 tygodni przy czworaczki
  • 71 tygodni przy pięcioraczki lub większej liczbie dzieci

Ojcu dziecka przysługuje świadczenie w trzech przypadkach: gdy matka skróci okres pobierania świadczenia (po wykorzystaniu minimum 14 tygodni), w razie śmierci matki lub gdy matka porzuci dziecko.

Ważne terminy i wykluczenia

Wniosek należy złożyć w ciągu 3 miesięcy od narodzin dziecka lub objęcia go opieką. Złożenie wniosku po tym terminie (ale nie później niż w ciągu 52 tygodni) skutkuje przyznaniem świadczenia od miesiąca złożenia dokumentów.

Świadczenie nie przysługuje, gdy któryś z rodziców otrzymuje zasiłek macierzyński, gdy dziecko trafia do pieczy zastępczej lub gdy opiekunowie nie sprawują osobistej opieki nad dzieckiem ze względu na pracę. Nie można też łączyć go z innymi świadczeniami opiekuńczymi – w przypadku zbiegu uprawnień należy wybrać jedno z nich.

Wnioski o świadczenie rodzicielskie przyjmują najczęściej gminne ośrodki pomocy społecznej. Rząd utrzymał w 2024 roku wysokość świadczenia na poziomie 1000 złotych netto miesięcznie.

Idź do oryginalnego materiału