160 zawodników z całej Polski rywalizuje w futsalu

4 miesięcy temu
Zdjęcie: 07.09.2024. Kielce. Politechnika Świętokrzyska. 4. kolejka Ekstraklasy Bez Barier i Pierwsza Liga Bez Barier / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


160 zawodników z całego kraju bierze udział w 4. kolejce Ekstraklasy Bez Barier i Pierwszej Ligi Bez Barier, który odbywa się w hali sportowej Politechniki Świętokrzyskiej.

W sumie rywalizuje 12 drużyn. Jedną z nich jest drużyna Fundacji DOGadanka, gospodarz zawodów. Jej trener Piotr Adamiec mówi, iż zawodnicy przygotowywali się do turnieju od dwóch miesięcy.

– W rozgrywkach bierze dziś udział 12 naszych zawodników, w tym czterech głuchych, a pozostali mają niepełnosprawność intelektualną. Najstarszy piłkarz ma 54 lata, a najmłodszy 25 lat. Jesteśmy zmotywowani i na boisku damy z siebie wszystko – zapewniał Piotr Adamiec.

Jednym z zawodników jest Michał Kudła.

– Bardzo lubię uprawiać sport, a zwłaszcza piłkę nożną. W latach 80. ubiegłego wieku byłem choćby zawodnikiem Korony Kielce. Teraz jestem zawodnikiem futsal bez barier, ponieważ jestem osobą niepełnosprawną. Sport łączy ludzi, pomaga łamać bariery, pokonywać swoje słabości – dodał Michał Kudła.

07.09.2024. Kielce. Politechnika Świętokrzyska. 4. kolejka Ekstraklasy Bez Barier i Pierwsza Liga Bez Barier / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Obserwujący zmagania senator Krzysztof Słoń przyznał, iż cieszy się z rozwijającego się futsalu w Kielcach. Dodał, iż dziś Kielce są znaczącym ośrodkiem na mapie Polski o ile chodzi o grę w pikę nożną osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

– Dzisiaj Kielce są stolicą polskiego futsalu. W Paryżu realizowane są Igrzyska Paralimpijskie, ale emocji sportowych nie brakuje także w Kielcach. Mówiłem dziś zawodnikom, iż sport ma to do siebie, iż ta rywalizacja, emocje i łzy są takie same, czy to w Paryżu, czy w Kielcach. Gdy oni grają tu, w hali Politechniki Świętokrzyskiej lecą iskry, ale zawsze grają fair – dodał Krzysztof Słoń.

Z kolei prezydent Kielc Agata Wojda podkreśliła, iż dzięki takim wydarzeniom osoby z niepełnosprawnościami nie tylko pokonują swoje bariery, ale też osiągają duże sukcesy w sporcie.

– Bardzo się cieszę, iż tego typu imprezy realizowane są w Kielcach. To wydarzenie, które łączy osoby z niepełnosprawnościami, ale także łączy świat sprawny z niepełnosprawnym. Pokazuje, iż te dwa światy mogą ze sobą współgrać, a jednocześnie nie ma barier dla osób, którym życie w jakiś sposób utrudniło funkcjonowanie – dodała Agata Wojda.

Zawody w ramach Ogólnopolskiego Weekendu Bez Barier rozgrywane będą także w niedzielę (8 września).



Idź do oryginalnego materiału