Budowa nowej, kluczowej dla naszego regionu drogi, znów zawisła w powietrzu. Kiedy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu wydała w końcu decyzję środowiskową dla budowy obwodnicy Brzegu, Andrzej Pulit postanowił odwołać się od tego dokumentu uzasadniając swój sprzeciw dziwacznymi, a czasami wręcz niepoważnymi argumentami, jak np. nieprawidłowa nazwa inwestycji (zdaniem wójta to nie jest obwodnica Brzegu, tylko obwodnica Zielęcic i Brzeziny). Niestety, w tej chwili nikt nie jest w stanie określić ile czasu może potrwać procedura odwoławcza, ale wiadomo, iż do momentu jej zakończenia budowa nowej drogi znów utknęła w miejscu.
Przypomnijmy, iż opóźnienie w budowie obwodnicy Brzegu wynosi już ponad 3 lata w odniesieniu do pierwotnych założeń. Nasza redakcja jako pierwsza ostrzegała o tym problemie już w czerwcu 2021 r., powołując się wówczas na informacje uzyskane od inwestora. Wójt Skarbimierza najpierw zawiesił postepowanie środowiskowe i forsował własny wariant przebiegu drogi, a gdy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponownie złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, ale już do RDOŚ, Andrzej Pulit bardzo często zgłaszał swoje zastrzeżenia i procedura zaczęła się wydłużać przez kolejne miesiące.
W końcu RDOŚ wydał decyzję (w czerwcu 2024 r.) i wydawało się, iż prace nad obwodnicą i nowym mostem nad Odrą nabiorą tempa, jednak wójt Andrzej Pulit nie zrezygnował ze swoich możliwości prawnych i postanowił odwołać się od decyzji RDOŚ do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie.
O sprawę zapytaliśmy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu. Alicja Majewska potwierdziła nam m.in., iż od decyzji odwołał się „Zastępca Wójta Gminy Skarbimierz, działający z upoważnienia Wójta Gminy Skarbimierz”.
Zapytaliśmy również o okoliczności i argumenty, jakie podano w odwołaniu, a te bywają dziwaczne, momentami absurdalne.
- „Wójt Gminy Skarbimierz, kwestionował w odwołaniu fakt: a) prowadzenia przez RDOŚ w Opolu postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zdaniem Wójta to organ gminy jest adekwatny do wydania tej decyzji; b) procedowania przez RDOŚ w Opolu wariantów niezgodnych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Skarbimierz i Gminy Brzeg, c) przyjętej nazwy przedsięwzięcia – obwodnica miasta Brzeg, podczas gdy w rzeczywistości jest to obwodnica miejscowości Zielęcice i Brzezina, d) braku uwzględnienia potrzeb mieszkańców Miasta Brzeg i potrzeb mieszkańców Gminy Skarbimierz, e) wyboru wariantu z naruszeniem zasad ekonomii i cyt. „ochrony środowiska dla ludności”, f) stworzenia przez wariant 1D istotnych utrudnień dla mieszkańców Gminy Skarbimierz i mieszkańców Gminy Brzeg” – informuje naszą redakcję Alicja Majewska, dyrektor RDOŚ w Opolu.
Co ciekawe, kwestionowanie przez wójta Pulita faktu, iż to RDOŚ prowadził postępowanie środowiskowe dla budowy tak dużej inwestycji można odebrać w kategoriach nadzwyczajnego nieporozumienia, natomiast podważanie nazwy inwestycji (nie obwodnica Brzegu, bo obwodnica Zielęcic i Brzeziny), to już wątek z gatunku komediowego. Warto również zwrócić uwagę na „troskliwość” włodarza Skarbimierza o mieszkańców Brzegu, bowiem jego zdaniem budowa nowej obwodnicy w proponowanym przez inwestora wariancie ma spowodować utrudnienia dla mieszkańców Brzegu.
Bez względu na wspomniane uzasadnienie, procedura odwoławcza może potrwać teoretycznie krótko lub bardzo długo. Ile? Trudno choćby oszacować, bo nie wiadomo, czy strony będą wzywane do uzupełnienia materiałów dowodowych i czy w ogóle zostaną stwierdzone jakieś uchybienia.
Niestety, choćby jeżeli decyzja GDOŚ byłaby już ostateczna w administracyjnym toku instancji i korzystna na rzecz budowy nowej drogi, to już dzisiaj należałoby się zastanowić, czy na kolejnym etapie sprawa nie trafi na wokandy sądów administracyjnych.
Poniżej publikujemy nasze pytania i odpowiedzi RDOŚ:
Redakcja: „Czy wspomniana decyzja jest ostateczna, czy istniała możliwość odwołania się od takiej decyzji?”
Dyrektor RDOŚ: „Decyzja nie jest ostateczna. Od tej decyzji, zgodnie z przepisami KPA istniała możliwość odwołania się”
Redakcja: „Czy i kto odwołał się od tej decyzji oraz do jakiej instytucji?”
Dyrektor RDOŚ: „Od decyzji odwołał się Zastępca Wójta Gminy Skarbimierz, działający z upoważnienia Wójta Gminy Skarbimierz, do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie za pośrednictwem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu (dalej RDOŚ w Opolu).”
Redakcja: „Jakimi okolicznościami argumentowano odwołanie się od tej decyzji?”
Dyrektor RDOŚ: „Wójt Gminy Skarbimierz, kwestionował w odwołaniu fakt: a) prowadzenia przez RDOŚ w Opolu postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zdaniem Wójta to organ gminy jest adekwatny do wydania tej decyzji; b) procedowania przez RDOŚ w Opolu wariantów niezgodnych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Skarbimierz i Gminy Brzeg, c) przyjętej nazwy przedsięwzięcia – obwodnica miasta Brzeg, podczas gdy w rzeczywistości jest to obwodnica miejscowości Zielęcice i Brzezina, d) braku uwzględnienia potrzeb mieszkańców Miasta Brzeg i potrzeb mieszkańców Gminy Skarbimierz, e) wyboru wariantu z naruszeniem zasad ekonomii i cyt. „ochrony środowiska dla ludności”, f) stworzenia przez wariant 1D istotnych utrudnień dla mieszkańców Gminy Skarbimierz i mieszkańców Gminy Brzeg.”
Redakcja:. „Jak długo trwa procedura odwoławcza (szacunkowo, na podstawie dotychczasowego doświadczenia)”
Dyrektor RDOŚ: „Czas trwania procedury odwoławczej jest trudny do określenia i może zależeć, między innymi, od zakresu ewentualnych, stwierdzonych przez GDOŚ, koniecznych uzupełnień materiału dowodowego.”