Burze i ryzyko podtopień w całym regionie

1 godzina temu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami oraz pierwszego stopnia dotyczące gwałtownych wzrostów stanów wody i możliwych podtopień.

Według prognoz, w poniedziałek 22 czerwca do wieczora nad regionem mogą przechodzić silne burze. Synoptycy przewidują bardzo intensywne opady deszczu – miejscami od 30 do 40 mm – a także porywy wiatru dochodzące do 75 km/h. Lokalnie możliwe są również opady gradu.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia obowiązuje od godziny 8.00 do 18.00 i obejmuje cały region.

W związku z prognozowanymi burzami hydrolodzy wydali także ostrzeżenie pierwszego stopnia dla zlewni Małej Wisły, Soły i Przemszy. Obowiązuje ono od godziny 10.00 do 20.00.

Jak informuje IMGW, na mniejszych rzekach oraz w obszarach silnie zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. Miejscami niewykluczone są lokalne podtopienia. W przypadku szczególnie intensywnych opadów możliwe jest również przekroczenie stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale choćby alarmowych.

Służby podkreślają, iż zagrożenie ma charakter lokalny i będzie zależeć od miejsca występowania najsilniejszych komórek burzowych. Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy oraz osoby planujące aktywność na świeżym powietrzu.

Idź do oryginalnego materiału