Producent samochodów Stellantis ogłosił, iż opóźnia rozpoczęcie produkcji elektrycznego Dodge Chargera Daytona R/T w zakładzie montażowym w Windsor w Ontario. Nowy model ma trafić na rynek dopiero w roku 2026. Firma tłumaczy decyzję koniecznością przeanalizowania wpływu nowych amerykańskich ceł na rynek motoryzacyjny.
Mimo przesunięcia harmonogramu, Stellantis zapewnia, iż produkcja innych wersji nowego „muscle car” – w tym wydajniejszego modelu Daytona Scat Pack – będzie kontynuowana, a zatrudnienie w zakładzie nie zostanie ograniczone.
Jak wyjaśnił dyrektor generalny Dodge’a, Matt McAlear, priorytetem firmy jest w tej chwili produkcja modelu Scat Pack oraz rozwój nowego czterodrzwiowego Chargera i serii Charger Sixpack, która ma zadebiutować w drugiej połowie 2025 roku.
Eksperci nie są zaskoczeni decyzją. Daniel Ross, analityk z Canadian Black Book, ocenił, iż sprzedaż dwudrzwiowego elektrycznego muscle cara w obecnych warunkach jest wyjątkowo trudna. „To rynek entuzjastów motoryzacji, a w tej grupie dominują tradycjonaliści – wielu z nich wciąż preferuje silniki spalinowe” – powiedział.
Na decyzję Stellantis wpłynęły też niedawne zmiany w polityce rządu USA, w tym wprowadzenie ceł na pojazdy elektryczne. Fabryka w Windsor była już czasowo zamykana wcześniej w tym roku, m.in. po decyzjach administracji Donalda Trumpa o podniesieniu taryf.
Kolejnym problemem jest brak federalnych zachęt dla konsumentów. Program dopłat do pojazdów bezemisyjnych, oferujący do 5000 dolarów wsparcia, został wstrzymany w styczniu po wyczerpaniu funduszy.
Minister przemysłu Melanie Joly zapewniła jednak, iż rząd federalny pracuje nad nową formą wsparcia. „Wiemy, iż sektor motoryzacyjny jest pod presją i musimy zapewnić Kanadyjczykom dostęp do przystępnych cenowo pojazdów elektrycznych” – powiedziała w czwartek.
Ross podsumował sytuację wprost: „To nie jest idealny czas na wprowadzanie na rynek takiego modelu. Choć przyszłość pojazdów elektrycznych wciąż wydaje się obiecująca, entuzjaści muscle cars nie są jeszcze gotowi na pełną elektryfikację”.
Na podst. Canadian Press