Cmentarz przy obecnej Wrocławskiej w Opolu powstał w 1813 roku. Przez blisko 120 lat był główną nekropolią na terenie miasta. Spoczywa na nim wiele znamienitych postaci z nim związanych. Administracja miasta zamknęła go w 1931 roku, ponieważ na Półwsi powstała nowa przestrzeń pochówku mieszkańców.
Cmentarz przy Wrocławskiej w Opolu został otwarty po tym, gdy te tereny znalazły się w granicach Polski. Pochówki odbywały się tam od 1945 do 1963 roku. Od tego czasu teren niszczeje, a co cenniejsze nagrobki padły ofiarą złodziei.
Cmentarz przy Wrocławskiej w Opolu do rewitalizacji. Co się zmieni?
Jest jednak szansa na to, iż oblicze zabytkowej nekropolii nieco się zmieni. Miasto ogłosiło przetarg na rewitalizację nekropolii. Ta zakłada m.in. rozbiórkę istniejących alejek i wykonanie nowych. Pojawić wzdłuż nich pojawić mają się lampy, a także mała architektura: ławki i kosze na śmieci. Wszystko odpowiednio wystylizowane, by nie odstawało od zabytkowego charakteru miejsca. W dokumentacji czytamy, iż mur cmentarza ma przejść renowację oraz odbudowę. Do tego dochodzi wykonanie nowej bramy głównej.
Prace konserwatorskie obejmą część rzeźb i pomników. Chodzi o krzyż cmentarny oraz ogrodzony nagrobek Caspara Wrzodka, a także Pomnik Powstańców Śląskich. Nowe oblicze zyskają też nagrobki Czesława Kumali, Leona Bogusławskiego, Ks. Karola Knosali, Leona Szolginia i Józefa Obuchowskiego. Dokumentacja nie obejmuje natomiast prac w zrujnowanej kaplicy, pozostającej w rękach prywatnych.
Wszystko to odbędzie się w związku z projektem „Ocalić od zapomnienia polskie ślady na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu oraz zabytki sztuki sakralnej Śląska Opolskiego”. Wliczają się do niego także renowacja kamiennego krucyfiksu na pl. św. Sebastiana, a także rzeźby św. Jadwigi Śląskiej, zlokalizowanej w kapliczce przydrożnej przy skrzyżowaniu ulic Frankiewicza i Przeskok.
Nabór ofert trwa do 31 października.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.