Ewakuacja szpitala przy Wrocławskiej. Na miejscu ratownicy, policja i wojsko. To tylko ćwiczenia

5 godzin temu
Zdjęcie: Ewakuacja szpitala przy Wrocławskiej. Na miejscu ratownicy, policja i wojsko. To tylko ćwiczenia


Pojazdy służb ratunkowych, wojskowe samochody i zespoły medyczne pojawiły się dziś przy małym szpitaliku przy ulicy Wrocławskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Widok mógł wzbudzić niepokój przechodniów, jednak nie było powodów do obaw. Na terenie placówki przeprowadzono zaplanowane ćwiczenia z próbnej ewakuacji pacjentów.

Scenariusz zakładał sprawdzenie, jak przebiega bezpieczne wyprowadzenie pacjentów z budynku oraz zapewnienie im dalszej opieki medycznej. Istotnym elementem ćwiczeń było również sprawdzenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie całej operacji oraz współpracy wszystkich zaangażowanych służb.

– To standardowe procedury, w których ćwiczymy ewakuację tych najbardziej wrażliwych miejsc. W akcji wzięli udział ratownicy medyczni, policja i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W takich ćwiczeniach sprawdzamy, czy akcja jest dobrze zaplanowana, jak wygląda nasza komunikacja w trakcie działań, jakie zadania ma każda jednostka oraz ile czasu może zająć przeprowadzenie całej ewakuacji – mówi Wojciech Kornaszewski, ratownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ostrowskim szpitalu i koordynator ćwiczeń.

W działaniach uczestniczyli ratownicy medyczni, funkcjonariusze policji oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Każda ze służb realizowała swoje zadania zgodnie z przygotowanym wcześniej planem, a ćwiczenia pozwoliły zweryfikować skuteczność współpracy i organizacji działań w sytuacji zagrożenia.

Próbne ewakuacje szpitali są obowiązkowe i zgodnie z przepisami muszą odbywać się co dwa lata. Jak podkreślają organizatorzy, dobrą praktyką jest jednak przeprowadzanie takich ćwiczeń raz w roku. Regularne szkolenia pozwalają utrwalać procedury i przygotowują personel oraz służby do sprawnego działania w przypadku rzeczywistego zagrożenia.

Idź do oryginalnego materiału