Klub sportowy Granica Lubycza Królewska został zarejestrowany w gminnym rejestrze stowarzyszeń 4 czerwca 1976 r. (piątek), ale piłka nożna w tej miejscowości ma znacznie dłuższe tradycje. Klub powstał na bazie LZS Lubycza Królewska, który kilkanaście lat uczestniczył w powiatowych rozgrywkach zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, a w 1975 r. awansował do prowadzonych przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Zamościu rozgrywek klasy wojewódzkiej (odpowiednik dzisiejszej klasy okręgowej). W rywalizacji uczestniczyło dwadzieścia zespołów podzielonych na dwie grupy. LZS Lubycza Królewska zajął trzecie miejsce w grupie II. Grupę wygrały Orlęta Horodło, a na drugiej pozycji uplasowało się Podgórze Majdan Górny.W czynie społecznym mieszkańcy gminy Lubycza Królewska, pracownicy tamtejszych zakładów pracy i instytucji oraz uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej zbudowali obiekty sportowe gminnego OSiR – boisko piłkarskie, boiska do innych gier zespołowych oraz korty
tenisowe.Klub piłkarski z Lubyczy Królewskiej gwałtownie znalazł się w gronie najlepszych na Zamojszczyźnie. Już po roku zarejestrowanej działalności awansował do klasy wojewódzkiej A, będącej czwartym poziomem ligowym. Do 2007 r. (wtedy po raz ostatni spadł z IV ligi) aż dwadzieścia sześć spośród trzydziestu jeden sezonów spędził w IV lidze lub klasie rozgrywkowej czwartego
szczebla.CZYTAJ TEŻ: Lekkoatletyka: Aleksandra Śmiech wypełniła minimum na EuroGranica dwa razy zdobyła okręgowy Puchar Polski (w 1989 r. wygrała 2:0 w Biłgoraju z Hetmanem Zamość, w 2000 r. pokonała 3:2 po dogrywce w Suścu Unię Hrubieszów), dwukrotnie reprezentowała Zamojszczyznę w pucharowych rozgrywkach szczebla centralnego (1:3 z Gwardią Chełm, 0:1 z Koroną Kielce). Rok występowała w klasie międzywojewódzkiej (grupa Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Siedlce, Zamość), dwa lata w „lubelsko-świętokrzyskiej” IV lidze, a sześć lat – w lubelskiej IV lidze. Kilkanaście sezonów rozegrała w klasie międzyokręgowej. W 1989 r. drużyna trenera Franciszka Kulika zajęła trzecie miejsce w chełmsko-zamojskiej klasie okręgowej, za Gwardią Chełm i Tomasovią Tomaszów Lubelski, w 1999 r. drużyna trenera Jerzego Bojko była siódma w IV lidze (grupa Chełm, Kielce, Tarnobrzeg, Zamość), a w 2005 r. drużyna trenera Zbigniewa Kuczyńskiego ukończyła rozgrywki na piątej pozycji w IV lidze (woj. lubelskie).To właśnie w Granicy piłkarską karierę w Polsce rozpoczął Préjuce Nakoulma – srebrny (w 2013 r.) i brązowy (w 2017 r.) medalista Pucharu Narodów Afryki z reprezentacją Burkina Faso. W zespole z Lubyczy Królewskiej grali także m.in. Grzegorz Poleszak, Dariusz Sajdak i Wojciech Nieradka. A do najsłynniejszych wychowanków lubyckiego klubu należą m.in. Grzegorz Szpindor, Damian Panek, Wojciech Junko, Waldemar Gaczoł, Tomasz Leszczyński, Janusz Nazarowicz, Zenon Maksymiak i Lesław
Kapka.Zasłużeni dla Granicy działacze, trenerzy i piłkarze, a także przyjaciele i sympatycy tego zespołu będą mogli to wszystko razem wspominać podczas zaplanowanych na sobotę, 27 czerwca uroczystych obchodów 50-lecia klubu z Lubyczy Królewskiej. Jubileuszowe uroczystości zaplanowane zostały od godz. 9.30 na miejscowym stadionie. W programie imprezy są wydarzenia sportowe – rozgrywki zespołów dziecięcych, mecz oldbojów i obecnych zawodników Granicy, a także liczne atrakcje dla dzieci. Część oficjalna jubileuszu przewidziana została na godz. 12.30. Około 160 działaczy, trenerów i piłkarzy zasłużonych dla Granicy i sportu w Lubyczy Królewskiej otrzyma pamiątkowe medale klubu. Wybitne postaci uhonoruje odznakami Lubelski Związek Piłki Noż
nej.Finałem jubileuszowej imprezy będzie zabawa taneczna w plenerze w rytm muzyki granej przez zespół River Band