Grupa Azoty Puławy i Mkango Polska budują instalację separacji pierwiastków ziem rzadkich

miastoiludzie.pl 2 miesięcy temu

Grupa Azoty Puławy podpisała umowę dzierżawy z Mkango Polska Sp. z o.o., spółką zależną Mkango Resources Ltd., na budowę strategicznej instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich w Puławach. Nowa inwestycja ma na celu wzmocnienie europejskiego łańcucha dostaw metali ziem rzadkich, niezbędnych m.in. do produkcji hybrydowych pojazdów elektrycznych i turbin wiatrowych.

Zawarta umowa dotyczy 8-hektarowej działki położonej w pobliżu kompleksu nawozowo-chemicznego Grupy Azoty Puławy. Lokalizacja zapewnia doskonałą infrastrukturę, dostęp do niezbędnych surowców oraz mediów, a także duży obszar, który będzie umożliwiał dalszy rozwój inwestycji. Co więcej, teren znajduje się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co zapewnia dogodny dostęp do rynków europejskich i międzynarodowych.

Innowacyjny projekt w sercu przemysłu chemicznego

Budowa instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich w Puławach to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na te metale, wykorzystywane w technologii czystej energii. Produkowane w zakładzie surowce, takie jak tlenki neodymu, prazeodymu, lantan czy cer, mają najważniejsze znaczenie w produkcji baterii do pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych oraz innych zaawansowanych technologii ekologicznych.

– Jesteśmy usatysfakcjonowani podpisaniem umowy dzierżawy na wyłączność gruntów przylegających do Grupy Azoty Puławy. Cieszymy się na bliską współpracę z Grupą Azoty i z niecierpliwością czekamy na zakończenie studium wykonalności i rozpoczęcie budowy – powiedział Alexander Lemon, Prezes Spółki Mkango.

Na zdjęciu od lewej: dr Paweł Bielski – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty, dr Jarosław Pączek – Pełnomocnik Mkango Polska, Hubert Kamola – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty/Prezes Grupy Azoty Puławy. Wojciech Szmyła – Wiceprezes Grupy Azoty Puławy, Andrzej Skwarek – Członek Zarządu Grupy Azoty Puławy

Wspólna droga do zrównoważonego rozwoju

Projekt w Puławach ma także na celu wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw surowców krytycznych w Europie, a jego realizacja jest zgodna z europejskimi inicjatywami mającymi na celu dywersyfikację i bezpieczeństwo łańcuchów dostaw metali ziem rzadkich. Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami Unii Europejskiej, projekty takie jak ten mają na celu zaspokojenie rosnącego popytu na surowce niezbędne do transformacji energetycznej.

Projekt jest innowacyjny, daje szansę na stworzenie nowych miejsc pracy, transfer nowych technologii i potencjał do rozwoju działalności w oparciu o innowacyjne materiały. Partnerstwa tego typu są częścią naszego Programu Azoty Business, a my wspieramy wszelkie inicjatywy, które wzmacniają nasz sektor – podkreślił Hubert Kamola, Prezes Grupy Azoty Puławy.

O Maginito i Mkango Resources

Strategia Mkango Resources Ltd. koncentruje się na produkcji magnesów i stopów metali ziem rzadkich pochodzących z recyklingu oraz rozwoju nowych, zrównoważonych źródeł pierwiastków, takich jak neodym, prazeodym, dysproz czy terby. Firma posiada 79,4% udziałów w spółce Maginito Limited, zajmującej się produkcją magnesów z recyklingu, a także inwestuje w rozwój projektów wydobywczych, w tym kopalni w Malawi.

Projektowana instalacja w Puławach będzie przetwarzać surowiec pochodzący głównie z tej kopalni, przyczyniając się do budowy zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie.

Inwestycja Grupy Azoty i Mkango w Puławach to krok ku bardziej zrównoważonej przyszłości, który nie tylko wzmacnia sektor technologii czystej energii, ale także tworzy nowe możliwości biznesowe i innowacyjne rozwiązania w przemyśle chemicznym.

Idź do oryginalnego materiału