Grupa Azoty Puławy podpisała umowę dzierżawy z Mkango Polska Sp. z o.o., spółką zależną Mkango Resources Ltd., na budowę strategicznej instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich w Puławach. Nowa inwestycja ma na celu wzmocnienie europejskiego łańcucha dostaw metali ziem rzadkich, niezbędnych m.in. do produkcji hybrydowych pojazdów elektrycznych i turbin wiatrowych.
Zawarta umowa dotyczy 8-hektarowej działki położonej w pobliżu kompleksu nawozowo-chemicznego Grupy Azoty Puławy. Lokalizacja zapewnia doskonałą infrastrukturę, dostęp do niezbędnych surowców oraz mediów, a także duży obszar, który będzie umożliwiał dalszy rozwój inwestycji. Co więcej, teren znajduje się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co zapewnia dogodny dostęp do rynków europejskich i międzynarodowych.
Innowacyjny projekt w sercu przemysłu chemicznego
Budowa instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich w Puławach to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na te metale, wykorzystywane w technologii czystej energii. Produkowane w zakładzie surowce, takie jak tlenki neodymu, prazeodymu, lantan czy cer, mają najważniejsze znaczenie w produkcji baterii do pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych oraz innych zaawansowanych technologii ekologicznych.
– Jesteśmy usatysfakcjonowani podpisaniem umowy dzierżawy na wyłączność gruntów przylegających do Grupy Azoty Puławy. Cieszymy się na bliską współpracę z Grupą Azoty i z niecierpliwością czekamy na zakończenie studium wykonalności i rozpoczęcie budowy – powiedział Alexander Lemon, Prezes Spółki Mkango.
Na zdjęciu od lewej: dr Paweł Bielski – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty, dr Jarosław Pączek – Pełnomocnik Mkango Polska, Hubert Kamola – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty/Prezes Grupy Azoty Puławy. Wojciech Szmyła – Wiceprezes Grupy Azoty Puławy, Andrzej Skwarek – Członek Zarządu Grupy Azoty Puławy
Wspólna droga do zrównoważonego rozwoju
Projekt w Puławach ma także na celu wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw surowców krytycznych w Europie, a jego realizacja jest zgodna z europejskimi inicjatywami mającymi na celu dywersyfikację i bezpieczeństwo łańcuchów dostaw metali ziem rzadkich. Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami Unii Europejskiej, projekty takie jak ten mają na celu zaspokojenie rosnącego popytu na surowce niezbędne do transformacji energetycznej.
– Projekt jest innowacyjny, daje szansę na stworzenie nowych miejsc pracy, transfer nowych technologii i potencjał do rozwoju działalności w oparciu o innowacyjne materiały. Partnerstwa tego typu są częścią naszego Programu Azoty Business, a my wspieramy wszelkie inicjatywy, które wzmacniają nasz sektor – podkreślił Hubert Kamola, Prezes Grupy Azoty Puławy.
O Maginito i Mkango Resources
Strategia Mkango Resources Ltd. koncentruje się na produkcji magnesów i stopów metali ziem rzadkich pochodzących z recyklingu oraz rozwoju nowych, zrównoważonych źródeł pierwiastków, takich jak neodym, prazeodym, dysproz czy terby. Firma posiada 79,4% udziałów w spółce Maginito Limited, zajmującej się produkcją magnesów z recyklingu, a także inwestuje w rozwój projektów wydobywczych, w tym kopalni w Malawi.
Projektowana instalacja w Puławach będzie przetwarzać surowiec pochodzący głównie z tej kopalni, przyczyniając się do budowy zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie.
Inwestycja Grupy Azoty i Mkango w Puławach to krok ku bardziej zrównoważonej przyszłości, który nie tylko wzmacnia sektor technologii czystej energii, ale także tworzy nowe możliwości biznesowe i innowacyjne rozwiązania w przemyśle chemicznym.