Inauguracyjne Posiedzenie Zespołu Zadaniowego w sprawie budowy Centrum Badawczo-Szkoleniowo-Treningowego przy ZSMS w Zakopanem

podhaleregion.pl 4 godzin temu

W Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza z inicjatywy wicemarszałka województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz dyrekcji szkoły, odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu Zadaniowego ds. opracowania koncepcji powstania i funkcjonowania centrum badawczo-szkoleniowo-treningowego. Wydarzenie stanowi istotny etap w budowie nowoczesnej infrastruktury wspierającej sporty zimowe i edukację sportową w Polsce.

Budowa centrum badawczo-szkoleniowo-treningowego w Zakopanem jest możliwa dzięki znaczącym inwestycjom, które rozpoczęły się jeszcze na początku bieżącego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w ZSMS Zakopane była okazją do przekazania szkole dużej działki przylegającej do jej terenu. Zakup gruntu o wartości 15,6 mln zł przez Województwo Małopolskie od Powiatu Tatrzańskiego stworzył solidną bazę pod budowę nowoczesnego kompleksu sportowego. – Decyzja o zakupie tej działki była kluczowym krokiem w realizacji naszej wizji rozwoju sportu zimowego w regionie. Dzięki niej możemy myśleć o budowie jednego z najnowocześniejszych ośrodków treningowych w Europie – mówił wicemarszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.


Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie przez Pana Marszałka powołań członkom Zespołu Zadaniowego. Zespół, składający się z ekspertów reprezentujących różne dziedziny – od sportu, przez edukację, po inwestycje i prawo – będzie pracował nad szczegółową koncepcją funkcjonowania nowego centrum. W jego skład weszli: Witold Kozłowski – Przewodniczący Zespołu, Dariusz Styrna – Zastępca Przewodniczącego Zespołu, Danuta Kawa, Artur Pasek, Dr hab. Dariusz Tchórzewski, Prof. dr hab. Anna Wesołowska, Adam Małysz, Dr Adam Chrapusta, Konrad Niedźwiedzki, Agnieszka Cyl, Sylwia Czeremuga, Rafał Kosowski, Anna Hamala, Andrzej Opyd, Agata Suszczyńska, Dawid Szeliga, Agnieszka Nowak-Gąsienica, Katarzyna Bachleda-Curuś, Agata Tatara – Sekretarz Zespołu, Anna Grzegórzko-Piętak oraz Dominika Ruszkowska. Zespół wspierają także pracownicy Departamentów Sportu i Igrzysk Europejskich, Inwestycji Strategicznych oraz Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki UMWM.

Celem utworzenia centrum jest wspieranie rozwoju sportów zimowych poprzez finansowanie przedsięwzięć poprawiających wyniki sportowe. Kluczowym elementem projektu ma być diagnostyka zdrowotna i rozwój ogólnorozwojowy młodych sportowców. Centrum – w swoim założeniu – będzie oferować dostęp do nowoczesnej infrastruktury sportowej, w tym: zadaszonego toru rolkowego, strzelnicy biathlonowej, tunelu śnieżnego do narciarstwa biegowego i biathlonu, tunelu aerodynamicznego, oraz sal dydaktyczno-szkoleniowych.

Adam Małysz, były znakomity skoczek narciarski i prezes Polskiego Związku Narciarskiego, wyraził swoje uznanie dla inicjatywy – Bardzo fajny projekt. Osobiście bardzo się cieszę, iż jest on ukierunkowany przede wszystkim na dyscypliny zimowe, czego w Polsce brakuje. Liczę, a choćby jestem przekonany, iż o ile ten obiekt powstanie, to będą nam go wszyscy zazdrościć. Co istotne, bardzo ważna będzie diagnostyka, która pomoże młodym sportowcom przygotować się do profesjonalnej kariery. Szkolenie ogólnorozwojowe także powinno być priorytetem.


Katarzyna Bachleda-Curuś, była reprezentantka Polski w łyżwiarstwie szybkim, wskazała na znaczenie technologii – Dziś w sporcie, zwłaszcza zimowym, technologia jest kluczowa. Powstanie takiego centrum sprawi, iż nasi sportowcy dzięki dostępowi do najnowszych metod treningowych, będą mogli skuteczniej rywalizować z najlepszymi na świecie. Zakopane już teraz ma dobrą infrastrukturę, a ten projekt pozwoli wynieść ją na jeszcze wyższy poziom.

Dawid Szeliga, Dyrektor ZSMS Zakopane, podkreślił znaczenie pracy zespołowej: – Marzenia są po to, aby je spełniać, ale żeby to robić, potrzebni są ludzie. Wierzę, iż w zespole, który udało się skompletować Panu Marszałkowi, możemy przenosić góry. Realizacja tego projektu to dla nas szansa na stworzenie czegoś unikalnego, co będzie służyć zarówno młodym sportowcom, jak i całemu środowisku sportowemu.

Nowe centrum ma stać się ośrodkiem, który połączy szkolenie sportowców na najwyższym poziomie z badaniami naukowymi i nowoczesnymi technologiami. kooperacja z lokalnymi instytucjami, takimi jak Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym ale też m.in. Akademią Wychowania Fizycznego z Krakowa czy Uniwersytetem Jagielońskim zapewni dodatkowe wsparcie w diagnostyce i rehabilitacji.

Realizacja inwestycji, szacowanej na 150 mln zł, to projekt wieloletni przewidziany na lata 2025–2030. Priorytetem na najbliższy rok jest wypracowanie szczegółowej koncepcji funkcjonowania Centrum.

Idź do oryginalnego materiału