Jubileuszowe spotkania teatrów

wschodni24.pl 1 miesiąc temu

Chełmski Dom Kultury oraz Teatr Ziemi Chełmskiej zapraszają na 10. Jubileuszowe Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich, które odbędą się w dniach 14-17 listopada w Chełmskim Domu Kultury.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki do pobrania w kasach ChDK i CKF Zorza.

Pierwsze z przedstawień – „Bestia” Teatru ES – już dzisiaj (14 listopada) o godz. 10. Jest to spektakl o młodzieży dla młodzieży, opowiadający zwykłą historię w pewnej placówce. Obecność rozmaitych młodzieżowych, rywalizujących ze sobą „kast” być może jest atrakcyjne na dużym ekranie i na scenie, ale tak naprawdę nastolatki przypominają siebie nawzajem bardziej, niż im się wydaje. Każde z nich w różny sposób próbuje zamaskować swój smutek i poczucie wyobcowania. Młodzież z subkultury emo pisze mroczne wiersze, „Kicie” chwalą się manikiurem, „Głąby” prężą muskuły. W to oko cyklonu trafia „Nowa”. Ale życie to nie amerykański film. „Kicie”, czyli wystrojone i niezbyt rozgarnięte dziewczyny z porozbijanych rodzin, tak naprawdę maskują swoje kompleksy na punkcie wyglądu, kładąc codziennie kilka warstw makijażu. „Głąby”, klasowe osiłki, są nauczeni tego, iż na problemy odpowiada się przemocą — takie sceny obserwują codziennie w swoich domach rodzinnych. „Grzeczna” siedzi z nosem w książkach, bo wie, iż to jedyny sposób, by wyrwać się z domu pełnego przemocy i alkoholu. A Bestia? Bestia nagrywa upokarzające filmiki ze swoimi rówieśnikami w roli głównej. Ale to nie Bestia okazuje się antybohaterem. Choć jego działania są wątpliwe etycznie, on tylko „dokumentuje rzeczywistość”. A taką rzeczywistość — niewesołą, nierzadko upokarzającą — gotują nastolatkom dorośli. Spora tu rola „Placówki”, czyli spersonifikowanego systemu szkolnictwa. Placówka drwi, karze, a najczęściej po prostu ignoruje. Młodzież dorasta w poczuciu, iż jest zwyczajnie zepsuta, niepasująca do reszty świata. Sztuka nie szafuje złotymi myślami nie daje gotowych rozwiązań, nie moralizuje, ale w tej sztuce z piosenkami i choreografiami na pierwszy plan wybija się jednak nadzieja. Jak mówi jedna z postaci do swoich rówieśników: „Ale wy się szanujcie, bo teraz macie tylko siebie i nikt was lepiej nie zrozumie, niż wy, czy w rurkach, czy bez”. Możemy coś zmienić, jeżeli zaczniemy ze sobą rozmawiać, jeżeli tylko spróbujemy być dla siebie dobrzy. Tak po prostu

W piątkowy wieczór organizatorzy zapraszają o godz. 19 na koncert Adama Szabata zatytułowany „Szabat u Leśmiana”. To program zbudowany w oparciu o poezję Bolesława Leśmiana wybraną z tomów: „Sad Rozstajny”, „Łąka”, „Napój Cienisty” i „Dziejba Leśna”. Muzykę do wierszy skomponował Adam Szabat. Aranżacją na kwintet jazzowy zajęli się: Waldemar Korzeniowski i Michał Iwanek.
„Szabat u Leśmiana” to próba zainscenizowania metafizycznego spotkania wrażliwego odbiorcy z genialnym poetą. To swoista podróż w czasie. Towarzyszy jej piękna, nastrojowa melodia, będąca doskonałym dopełnieniem obrazów kreowanych przez Leśmiana w jego ponadczasowej poezji.
W samo południe w sobotę 16 listopada będzie można obejrzeć „Magiczne I”- spektakl dla całej rodziny. To unikalna fuzja sztuk, która sprawia, iż każdy występ jest niepowtarzalny. W programie bierze udział zespół składający się z iluzjonisty, czwórka profesjonalnych aktorów oraz pianistki, którzy razem tworzą spektakl pełen magii, humoru i niespodziewanych zwrotów akcji. Publiczność może spodziewać się nie tylko wspaniałych trików iluzjonistycznych, ale także improwizowanych skeczy i piosenek tworzonych na żywo. W spektaklu „Magiczne I” publiczność również znajduje swoje miejsce na scenie

Kolejny sobotni spektakl to „Opowieści z Bramy” Witka Dąbrowskiego. Na scenie obok aktora-opowiadacza występują muzycy: kontrabasista i altowiolista. Wspólnie tworzą sceny, które nie potrzebują nieodzownych zwykle w teatrze scenografii i rekwizytów. Wszystko dzieje się w wyobraźni widza, budując w nim pełen pozytywnych emocji obraz nieistniejącego świata małych miasteczek i ich żydowskich mieszkańców.

Wydarzenie zamyka 17 listopada, godz. 17 „Usługa czysto platoniczna”, czyli jak z samotności robi się biznes, przedstawienie na podstawie reportażu Oktawii Kromer (Wydawnictwo Czarne) pt. Kolektyw Światowych Kobiet i Lokalnych Mężczyzn. To opowieść o braku i zaskakujących sposobach na to, aby go wypełnić. Poznajemy tutaj trenera podrywu i zawodową swatkę ze swoimi kursantami. Zaglądamy do gabinetu przytulania i salonu terapii manualnej. Przyglądamy się szybkim randkom oraz innym sposobom na to, aby znaleźć przyjaciela, partnera, czy po prostu towarzystwo drugiej osoby. Czworo aktorów wciela się w ponad trzydzieści postaci. Sceny przeplatane są znanymi piosenkami w nowych aranżacjach. Będzie bardzo śmiesznie, czasem smutno, na serio i z dużym dystansem, o miłości, strachu, nadziei, samotności, o potrzebach każdego z nas. Zapraszamy na spektakl, w którym przyjrzymy się naszej rzeczywistości i zjawiskom, o których nie mamy pojęcia. A może nie chcemy mieć?
S

Idź do oryginalnego materiału