Oficjalna odpowiedź kutnowskiego Sanepidu
Wniosek o powiększenie cmentarza w imieniu Biskupa Łowickiego złożył proboszcz parafii św. Stanisława, ks. Piotr Sapiński. Dokumenty trafiły już do urzędników, co oficjalnie rozpoczęło całą procedurę. Teraz inspektorzy muszą dokładnie sprawdzić teren pod względem sanitarnym.
- Wszczęte zostało postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji dotyczącej spełnienia wymagań sanitarnych przez tereny przeznaczone na rozszerzenie cmentarza - informuje mgr inż. Maciej Walczak, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kutnie.
Nowe miejsca dla zmarłych mają powstać na działkach w pobliżu obecnego cmentarza. Chodzi o rejon ulic: Łąkoszyńskiej, Św. Stanisława, Piechowskiego i Chełmońskiego. Sanepid nie tylko oceni samą ziemię, ale też sprawdzi i wyceni cały projekt pod kątem bezpieczeństwa zdrowotnego.
Rozbudowa to konieczność
Lokalne władze kościelne podjęły kroki w ostatniej chwili. Z naszych wcześniejszych ustaleń wynika, iż dotychczasowy cmentarz jest już zajęty w blisko 80 procentach.
Gdyby nie decyzja o dokupieniu i przygotowaniu nowych działek, mieszkańcy Kutna gwałtownie zostaliby z ogromnym problemem. Rozbudowa nekropolii w środku osiedla to jednak spore wyzwanie - trzeba zachować odpowiednie odległości od domów i sprawdzić, jak głęboko płyną wody gruntowe.
Mieszkańcy mogą sprawdzić dokumenty
Ponieważ sprawa dotyczy lokalnej społeczności, Sanepid przypomina, iż każdy mieszkaniec ma prawo wglądu w dokumenty na każdym etapie urzędowej procedury. jeżeli ktoś chce zgłosić swoje uwagi albo dowiedzieć się więcej, może odwiedzić stację osobiście.
Wizytę w Sanepidzie przy ul. Kościuszki 14 trzeba jednak wcześniej umówić telefonicznie. Urzędnicy czekają na telefony w godzinach od 9:00 do 14:00 pod numerem: 42 600 69 84.

2 godzin temu









