W Lwówku Śląskim historia co jakiś czas sama przypomina o sobie. Tak było i w tym przypadku. Podczas budowy mostu spod asfaltu wyłoniła się brukowana droga.
Lwówek Śląski należy do najstarszych miast Dolnego Śląska i jest jednym z pierwszych miast w Polsce lokowanych na prawie magdeburskim. Jego początki sięgają wczesnego średniowiecza. Prawa miejskie otrzymał w 1217 roku. Te nadał miastu książę Henryk Brodaty a wzorowane one były na magdeburskich. Związane z tym przywileje umożliwiły dynamiczny rozwój. Początkowo gospodarka Lwówka opierała się na eksploatacji złóż złota, jednak wraz z ich wyczerpywaniem się mieszkańcy zwrócili się ku rzemiosłu, zwłaszcza sukiennictwu i tkactwu, a także handlowi.
Do dziś w mieście zachowały się liczne zabytki, świadczące o jego bogatej historii. Wśród nich wyróżniają się gotycko-renesansowy ratusz, gotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół i klasztor franciszkański oraz fragmenty fortyfikacji miejskich z dwoma basztami – Bramy Lubańskiej i Bramy Bolesławieckiej. Te zabytki podkreślają znaczenie Lwówka Śląskiego jako jednego z kluczowych ośrodków historycznych Dolnego Śląska.
W ostatnich latach miasto przyciągnęło uwagę nie tylko dzięki zabytkom, ale również dzięki niespodziewanym odkryciom pod powierzchnią ulic. Prace budowlane prowadzone w różnych częściach Lwówka Śląskiego pozwoliły odsłonić fragmenty dawnej infrastruktury.
Szerokim echem odbiło się odkrycie bruku podczas przebudowy ulicy Przyjaciół Żołnierza w Lwówku Śląskim. Kilka lat później, podczas prac na Placu Wolności natrafiono na dobrze zachowaną nawierzchnię z kostki kamiennej datowaną na około 1925 rok. Co bardziej zaskakujące, pod nią odkryto jeszcze starszą warstwę bruku z drugiej połowy XVIII wieku, znajdującą się około 30 cm poniżej współczesnego poziomu. W rynku odkryto wówczas także fundamenty dawnego budynku wagi miejskiej oraz wartowni.
Kolejnego odkrycia dokonała matka Natura. W wyniku powodzi, która nawiedziła region we wrześniu 2024 roku, woda podmyła drogę wojewódzką 364 prowadzącą z Lwówka Śląskiego do Bolesławca. Zniszczenia nawierzchni asfaltowej odsłoniły fragmenty starego bruku, który pozostał nienaruszony przez dziesięciolecia.
To jednak nie koniec. Kilka dni temu, odsłonięto kolejne metry historycznej nawierzchni. Podczas prac związanych z budową nowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej 364, ulicy Betleja, robotnicy zrywając asfalt, odsłonili znakomicie zachowaną brukowaną drogę. Bruk ciągnie się od mostu wybudowanego w 2021 roku w stronę starszego, kamiennego mostu, oddalonego o kilkaset metrów. Wszystko wskazuje na to, iż bruk był kiedyś częścią całego odcinka drogi, w tym również mostu.
Znalezione fragmenty bruku to nie tylko ciekawostka, ale także przypomnienie, jak bogatą historię skrywa miasto. Dzięki zainteresowaniu sprawą lokalnych pasjonatów historii bruk nie został zerwany i wywieziony w nieznane. O jego odkryciu powiadomiono Konserwatora zabytków a także inwestora, czyli Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei.
[See image gallery at lwowecki.info]