Przyczyną jest emisja prekursorów ozonu oraz warunki meteorologiczne sprzyjające formowaniu się ozonu w atmosferze, w tym wysoka temperatura, intensywne nasłonecznienie oraz niska prędkość wiatru.
Podwyższone stężenie ozonu w powietrzu może prowadzić do reakcji zapalnych oczu czy nasilenia chorób dróg oddechowych, w tym nasilenia objawów astmy oraz zmniejszenia wydolności płuc. Ozon może również powodować senność, bóle głowy i znużenie oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi.
Mazowsze. Co należy robić?
Krótkookresowa ekspozycja na wysokie stężenia ozonu może powodować chwilowe zaburzenia funkcji oddechowych, szybki i płytki oddech oraz bóle głowy, zwłaszcza przy większym wysiłku fizycznym. Wysokie stężenia ozonu mogą powodować podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych, kaszel i napady duszności.
Możliwe są podrażnienia i swędzenie oczu, bóle klatki piersiowej, podrażnienia śluzówki, a także choroby dróg oddechowych (nosa, gardła i płuc).
Na całym Mazowszu osoby wrażliwe (czyli starsze, chore, dzieci, kobiety w ciąży, osoby z obniżoną odpornością, przewlekle chore na choroby układu oddechowego) powinny powstrzymać się od przebywania na zewnątrz i wietrzenia pomieszczeń. Z kolei osoby zdrowe powinny powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej na zewnątrz.
Co to jest ozon
Ozon (O₃) to cząsteczka składająca się z trzech atomów tlenu. Ozon przy powierzchni ziemi powstaje w wyniku reakcji fotochemicznych tlenków azotu i lotnych związków organicznych, reakcje te przyspiesza wysoka temperatura powietrza i duże nasłonecznienie. W słoneczne, gorące dni, najwyższe stężenia ozonu występują najczęściej w godzinach popołudniowych. Ozon ma zdolność przenoszenia się na duże odległości, dlatego jego stężenia na obszarze Polski mogą być w dużej mierze efektem napływu mas powietrza zanieczyszczonych ozonem spoza granic kraju.
To, czy jest nazywany „dobrym”, czy „złym”, zależy wyłącznie od tego, na jakiej wysokości w atmosferze się znajduje.„Dobry” ozon występuje w wyższych partiach atmosfery (stratosferze), na wysokości od 10 do 50 km nad Ziemią, działa jak naturalny filtr.
Z kolei „zły” ozon znajduje się w dolnej warstwie atmosfery (troposferze), tuż przy powierzchni Ziemi. Powstaje w wyniku reakcji chemicznych między zanieczyszczeniami powietrza a silnym światłem słonecznym. Jest silnie trujący, powoduje duszności, kaszel, pieczenie oczu, bóle głowy.

![Ostrzeżenie przed wysokim stężeniem ozonu. Co to oznacza dla naszego zdrowia? [KOMUNIKAT]](https://dziennikplocki.pl/wp-content/uploads/2026/06/1-10.jpg)






![90 minut bez telefonu i... zakaz spania. I Mistrzostwa w Nicnierobieniu! [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/nicnierobienie.png)


