W Miedziowym Centrum Zdrowia powstała nowoczesna Pracownia Kliniki Kardiologii z innowacyjną salą kardiologii inwazyjnej z najnowocześniejszym angiografem marki SIEMENS – urządzeniem do badania radiologicznego. W uroczystości wzięli udział wybitni kardiolodzy z dolnośląskich ośrodków zdrowia, przedstawiciele MCZ oraz władze spółki KGHM – właściciela miedziowego szpitala.
Oficjalne zwiedzanie nowej pracowni wraz z prezentacją nowoczesnego sprzętu kardiologicznego poprzedziła kameralna uroczystość podpisania umowy współpracy Miedziowego Centrum Zdrowia z Politechniką Wrocławską. Uczelnia współpracuje już z KGHM i MCZ w zakresie swojego wydziału górniczego, natomiast teraz będzie dodatkowo współpracować w temacie nowo utworzonego kierunku medycznego.
-Traktujemy to zarówno jako wyzwanie, ale też i docenienie naszej działalności tej klinicznej i naukowo- badawczej oraz dydaktycznej. Nasi lekarze prowadzą działalność naukową, specjalizują się w dziedzinach, w których leczą się nasi pacjenci. Jako Miedziowe Centrum Zdrowia dbamy bardzo mocno o naszą kadrę, nasi lekarze uczestniczą w licznych konferencjach i kongresach, prowadzą prace badawcze. Nasza działalność spotkała się z życzliwym przyjęciem przez społeczność Politechniki Wrocławskiej. Zarząd MCZ deklaruje, iż poświęci wiele uwagi organizacji kliniki kardiologicznej, zapewnili odpowiednie standardy i wystarczającej klas sprzęt i aparaturę medyczną – powiedział na wstępie Edward Schmidt, prezes Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.
Dzięki podpisanej dziś umowie partnerstwa, studenci wydziału medycznego Politechniki Wrocławskiej będą mogli w MCZ odbywać praktyki , tworzyć koła naukowe, rozwijać swoje zadania badawcze i dydaktyczne.
-Podpisana umowa w zakresie wymiany doświadczeń pomiędzy naszymi ośrodkami kardiologicznymi stanowi wyraz zaawansowanej kooperacji instytucji zaangażowanych w rozwój infrastruktury i kompetencji medycznych. Porozumienie obejmuje wspólne działania na rzecz doskonalenia procesu dydaktycznego oraz wdrażania nowoczesnych i innowacyjnych procedur z zakresu kardiologii inwazyjnej. Mam nadzieję, iż z umowy będą płynąć same korzyści – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. przedstawiciele władz KGHM – właściciela miedziowego szpitala. Prezes Polskiej Miedzi, Andrzej Szydło, podzielił się swoimi osobistymi przeżyciami i emocjami związanymi z oddziałem kardiologicznym.
-Jestem tutaj w podwójnej roli, czyli prezesa KGHM, czyli właściciela szpitala oraz absolwenta Politechniki Wrocławskiej. Jestem też pacjentem i synem byłego pacjenta, który przeszedł przez ośrodek kardiologiczny w Lubinie i dożył bardzo długiego wieku. Historię tego ośrodka znam bardzo dobrze i bardzo się cieszę, iż ten ośrodek się rozwija. Jest to wizytówka Miedziowego Centrum Zdrowia – powiedział prezes KGHM, Andrzej Szydło.
Po uroczystym podpisaniu umowy o współpracy, goście zwiedzili nowoczesną salę kardiologii interwencyjnej, w której znajduje się najnowocześniejsze sprzęt medyczny – angiograf Siemens Artis icono.
-To przełomowe rozwiązanie w diagnostyce i leczeniu chorób serca. Dzięki zaawansowanych technologiom, aparat oferuje znakomitą jakość obrazu przy minimalnej dawce promieniowania, o około 60 procent mniejszej, niż w dotychczasowych tego typu urządzeniach. Nowy angiograf z pewnością zwiększy bezpieczeństwo zarówno pacjenta, jak i zespołu medycznego – dodaje dr Adrian Włodarczak, koordynator pracowni angiografii i hemodynamiki.
Łączny koszt zakupu nowego sprzętu i adaptacji pomieszczeń wyniósł 7,1 mln zł. Na zakup angiografu, MCZ otrzymał dotację z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 3 mln zł. Nowoczesna pracownia już dziś rozpoczęła przyjmowanie pierwszych pacjentów i obsługę pierwszych badań diagnostycznych.