
Od dziś (30 czerwca) kierowcy i piesi mogą już korzystać z mostu Załęskiego. Powstał on w miejscu starej przeprawy przez Wisłok i jest częścią Wisłokostrady, która ma być oddana do użytku wiosną przyszłego roku.
Dziś otworzyliśmy nowy most Załęski! Ostatniego dnia czerwca, tak jak obiecałem to rzeszowianom. Wielokrotnie rozmawiałem z mieszkańcami, by tę przeprawę i drogi do niej prowadzące uruchomić szybciej, nie czekając do zakończenia budowy całej Wisłokostrady. Bardzo mocno prosili o to także działkowcy, którzy w rejonie ul. Ciepłowniczej mają swoje ogrody i chcieli do nich szybciej i bardziej komfortowo docierać – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Nowy Most Załęski jest obiektem trzyprzęsłowym, ma długość 81 m i szerokość 31,2 m. Są na nim po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Kierowcom, pieszym i rowerzystom zostało oddane do użytku także przebudowane skrzyżowanie ul. Siemieńskiego z ul. gen. Maczka oraz odcinek ul. Ciepłowniczej wraz z nowym rondem, które obsługuje zjazd z mostu a w przyszłości także z budowanej w tej chwili estakady nad torami. Jego łączną długość 630 metrów. Znajdujące się tam chodniki i ścieżki rowerowe mają łączną długość 1 073,0 m. Na tym odcinku przebudowane zostało także oświetlenie uliczne – zamontowane zostały 43 słupy z oprawami typu LED, wybudowano i przebudowano także zjazdy. Wartość tych wszystkich prac to 50 mln zł.
Oprócz mostu, oddane do użytku zostało już także rondo w ciągu ul. Ciepłowniczej i przebudowane skrzyżowanie ul. Siemieńskiego i generała Maczka. Z otwarcia mostu z pewnością ucieszą się mieszkańcy Staromieścia, a przede wszystkim działkowicze, którzy przez ostatnie miesiące aby dostać się na swoje działki przy ul. Ciepłowniczej, musieli jeździć przez centrum miasta.
Na części oddanego dziś do użytku odcinka występują jeszcze miejscowo zwężenia jezdni a ruch pieszy i rowerowy odbywa się po stronie północnej mostu. Kierowców, pieszych i rowerzystów prosimy o ostrożność i zwracanie uwagi na oznakowanie.
Wartość budowy całej Wisłokostrady, czyli trasy, która połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka to 184 mln zł.
– Zgodnie z umową Wisłokostrada ma być gotowa wiosną 2026 r., ale prace idą tak sprawnie, iż może się to udać zrobić szybciej – do końca tego roku – mówi prezydent Konrad Fijołek.






