Dzięki porozumieniu miasta Wrocław, urzędu marszałkowskiego, Kolei Dolnośląskich i Polregio od 1 sierpnia rusza kolejowa karta aglomeracyjna, czyli popularna Urbancard.
Od 1 sierpnia wystarczy jeden bilet na komunikację miejską, aby swobodnie przesiadać się z pociągu na tramwaj lub autobus albo odwrotnie, nie płacąc przy tym dodatkowo za przejazd.
-300 tysięcy Wrocławian będzie korzystało z darmowych przejazdów w obrębie miasta. Jest to pierwszy krok w tym naszym wspólnym celu na drodze jednego biletu dla wszystkich dolnoślązaków, na wszystkie środki transportu zbiorowego, i tego kołowego, i tego szynowego, ale ten pierwszy bardzo istotny krok dla Wrocławia, dla Dolnego Śląska, został wykonany – mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.
To propozycja korzystna nie tylko dla Wrocławian, którzy dojeżdżają do pracy czy szkoły pociągiem. Zyskują również mieszkańcy innych miejscowości. Wystarczy, iż kupią bilet kolejowy tylko do stacji granicznej, a dalej pociągiem i komunikacją miejską będą mogli przemieszczać się na podstawie miejskiego biletu, na przykład zakodowanego na Urbancard.
-Za darmo będziemy mogli jeździć koleją. To jest wydaje mi się idea, i dla uczniów, i dla studentów, i dla wszystkich mieszkańców, którzy migrują, przemieszczają się na terenie aglomeracji. To jest po prostu ważne wydarzenie – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
-Przygotowywaliśmy się do tego procesu kilka lat. Zakupiliśmy przez ostatnie 5 lat 31 nowych pojazdów. Zainwestowaliśmy pieniądze mieszkańców Dolnego Śląska tak, aby zakupić 31 nowych, nowoczesnych, dużych pojazdów. Dzięki temu mamy nadzieję, iż te pojazdy pomieszczą wszystkich chętnych, którzy będą chcieli podróżować – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Urbancard w pociągu będzie obowiązywać na stacjach i przystankach kolejowych posiadających w nazwie Wrocław, a także do puli został włączony przystanek Iwiny, z którego między innymi korzystają mieszkańcy Jagodna.
-Komfort pasażera jest dla nas na pierwszym miejscu, dlatego bardzo cieszę się, iż pasażerowie Polregio będą mogli jeździć naszymi pojazdami, dzięki na podstawie Urbancard. Przypomnę, iż gdy wcześniej obowiązywała umowa, to w 2019 roku na podstawie Urbancard pociągami Polregio pojechało w 2019 roku prawie 2 miliony pasażerów – mówi Krzysztof Pietrzykowski, prezes zarządu Polregio.
-Wszystkie te okalające gminy potrzebują tego, żeby dojechać do szkoły, dojechać na studia, dojechać do swojej pracy. Będącym wójtem gminy Czernica jeszcze do 7 maja, widziałem, iż to jest ponad 80% osób, które chcą dojechać do Wrocławia z mojej gminy – mówi Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.
Korzystanie z pociągów w mieście możliwe jest już od momentu zakupienia 24-godzinnego biletu na komunikację miejską i wszystkich kolejnych obowiązujących przez dłuższy okres. W grę wchodzą również bilety miesięczne, półroczne, roczne i semestralne. Co ważne, zarówno w pociągach Polregio jak i w Kolejach Dolnośląskich przewoźnicy będą honorować wszystkie ulgi i prawo do bezpłatnych przejazdów, jakie mają pasażerowie korzystający we Wrocławiu z MPK.