Od sierpnia Metrorower w Dąbrowie Górniczej

3 tygodni temu

1 sierpnia Dąbrowa Górnicza dołączy do największego w Polsce systemu roweru miejskiego. Warto przy tej okazji pamiętać, iż posiadacze wszystkich biletów okresowych ZTM z Metroroweru będą mogli korzystać każdego dnia bez dodatkowych opłat przez 60 minut.

Uruchomiony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i firmę Nextbike system wystartował na początku tego roku w dziewięciu miastach z 276 stacjami i 1860 rowerami.

Od 1 sierpnia obejmie 31 gmin, prawie 1000 stacji i 7000 rowerów.

– W naszym mieście na system Metroroweru złoży się 40 stacji i 370 rowerów. Firma Nextbike rozpoczęła już montaż stojaków, ze swojej strony także my zleciliśmy prace brukarskie w miejscach, gdzie stacje Metroroweru powstaną – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Wszystkie rowery wyposażone są w nadajniki GPS. Dzięki temu będzie można wypożyczać i oddawać je na stacjach bez konieczności wpinania do stojaków. Co ważne, system pozwala na swobodne przemieszczanie się pomiędzy gminami i pozostawienie roweru w innej miejscowości.

– Rower w GZM traktujemy jak równoprawny środek transportu. Nasze rowery mają te same barwy, co autobusy i to nie jest przypadek. Nie traktujemy metroroweru jako pojazdu rekreacyjnego, chociaż i w tej roli sprawdzi się doskonale. To równoprawny element zrównoważonego transportu miejskiego, obok tramwaju, autobusu i trolejbusu – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dlatego posiadacze wszystkich biletów okresowych mogą korzystać z Metroroweru bez dodatkowych opłat przez 60 minut dziennie.

Idź do oryginalnego materiału