Okolicznościowe karty właśnie trafiły do sprzedaży. To nie tylko praktyczny nośnik biletów komunikacji miejskiej, ale także pamiątka przypominająca o ludziach, którzy 28 czerwca 1956 roku wyszli na ulice Poznania, domagając się wolności, godnych warunków życia i poszanowania podstawowych praw obywatelskich.
Na awersie karty znalazła się grafika przygotowana specjalnie na tegoroczne obchody. Inspiracją były archiwalne fotografie sprzed siedmiu dekad. Widnieją na niej trzy postacie niosące charakterystyczny transparent z hasłem „Żądamy chleba”, które stało się jednym z symboli robotniczego protestu. Rewers zdobi data 28 czerwca 1956 roku oraz postać niosąca biało-czerwoną flagę.
Limitowana seria liczy zaledwie pięć tysięcy egzemplarzy, co sprawia, iż karta może zainteresować nie tylko osoby korzystające na co dzień z komunikacji miejskiej, ale również kolekcjonerów i miłośników historii Poznania.
Choć ma charakter pamiątkowy, zachowuje pełną funkcjonalność standardowej karty PEKA na okaziciela. Można z niej korzystać podczas codziennych podróży autobusami i tramwajami organizowanymi przez ZTM Poznań. Cena wynosi 27 złotych, z czego 15 zł stanowi środki dostępne do wykorzystania na przejazdy w ramach tPortmonetki, a pozostałe 12 zł to zwrotna kaucja za kartę.
Wydanie okolicznościowej PEKI wpisuje się w szeroki program obchodów 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. W najbliższych dniach w mieście odbędą się uroczystości, spotkania, wystawy, koncerty i wydarzenia edukacyjne przypominające o pierwszym masowym buncie przeciwko komunistycznej władzy w powojennej Polsce.

2 godzin temu

![Z fosą, ale bez oświetlenia. Kierowca wskazuje na problemy z nowym parkingiem [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/page-18.jpg)

![Tak wyglądają nowe autobusy dla Ostrołęki. Są już w Europie [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/730413878_1615696163890405_1627001036885250905_n.jpg)












